Facebook’un uydusu buhar oldu

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen SpaceX patlaması, Internet.org projesi için SpaceX ile anlaşan Facebook’u zarara uğratabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

SpaceX Falcon 9 adlı roket, fırlatma işlemi esnasında patlayınca, roketin tamamı yok oldu. Patlamanın sebebi hala bilinmiyor, ama roketin fırlatılmasını dört gözle bekleyenler, yeni alternatifler aramak zorunda kalacak. Bunlardan biri de, SpaceX ile ilk Internet.org uydusunu yörüngeye yerleştirmek adına anlaşma yapan Facebook.

Uydu şirketi Eutelsat ile işbirliği yapan Facebook’un amacı, AMOS-6 adlı uydu sayesinde Sahra Altı Afrika‘nın büyük bir bölümüne internet hizmeti sağlamaktı. Mark Zuckerberg’in bu proje ile amaçladığı, tüm dünyaya internet erişimi sağlayabilmek. Uzmanların bu projeye biçtiği fiyat ise 95 milyon dolardı. Fakat patlamanın ardından planların ertelenmesi kaçınılmaz hale geldi.

“İnsanlara ulaşma ilkemizin arkasındayız”

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz haftanın başlarında Nijerya’da yapılan bir girişim programına katılmıştı. Patlama da Zuckerberg Nijerya’dayken gerçekleşti. Bir Facebook temsilcisi, patlama haberinin ardından “Kayıp için üzgünüz. Ama dünya üzerindeki bütün insanlara ulaşma ilkemizin arkasındayız.” dedi.

Roketin taşıdığı yükler sigortalı halde, o yüzden Facebook’un maddi açıdan bir sorun yaşaması muhtemel değil. Yine de, Zuckerberg’in istediği şey paradan ziyade uyduydu. Bu yüzden Internet.org projesi zarar görecek.

Öte yandan, Facebook ve Eutelsat’ın işbirliğinin sona ermesi de mümkün. Yapılan kontratta, uydu eğer 1 Ocak’a kadar çalışmaya başlamazsa anlaşmanın sona erebileceği yazıyordu. Yaşanan talihsizlik göz önünde bulundurulduğunda, bu gayet olası bir seçenek gibi duruyor.

Kaynak: The Verge

Geçtiğimiz günlerde fırlatma işlemi sırasında patlayan SpaceX, aralarında Facebook’un da bulunduğu birçok şirketi zarar uğratabilir. Internet.org projesi için SpaceX’e güvenen Facebook, bu durumdan finansal açıdan zararlı çıkmasa bile planları ertelemek zorunda kalabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği