SpaceX Dünya’yı uydularla donatacak

SpaceX'in yaptığı başvuruda, tüm dünyaya internet bağlantısı sağlayabilmek için yörüngeye 4 bin 425 adet uydu göndermeyi talep ettiği öğrenildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son dönemde Mars’a yerleşme çalışmaları ve tekrar tekrar kullanılabilen Falcon roketleri ile adından söz ettiren SpaceX firması, yeni ve büyük bir proje için izin başvurusunda bulundu. Federal İletişim Komisyonu’na, Dünya’nın yörüngesine 4 bin 425 uydu yerleştirmek için başvuru yapan SpaceX’in amacı, bu uydular aracılığıyla tüm Dünya’da internet erişimi sağlamak.

Şu anda Dünya’nın yörüngesinde, halen çalışmakta olan bin 419 adet, işlevini yitirmiş olan yaklaşık 2 bin 600 adet uydu bulunuyor. Hepsinin toplamı dahi SpaceX’in hedeflediği uydu sayısına ulaşmıyor. Büyük iletişim uyduları genellikle Dünya’nın 35 bin kilometre dışındaki yörüngede bulunuyor ancak SpaceX’in uyduları daha küçük olacak ve Dünya’nın bin 150 ila bin 275 km dışında yörüngeye oturacak.

earthsat_hd_lrg

Saniyede 1 Gb internet

Her bir uydunun 2 bin 120 km genişliğinde (Edirne-Hakkari arasındaki mesafeden daha büyük) bir alana hizmet vermesi bekleniyor. Başvuruda bu sistemin tüm Dünya’ya yüksek hızda internet sağlayacağı ifade ediliyor. Her bir uydunun saniyede 17 ila 23 Gb hız sağlayacağı ve ilk aşamada yerleştirilecek 1600 uydunun toplamda saniyede 32 Tb veri aktarımı kapasitesi olacağı ifade ediliyor. Bu uydular kişi başına 1 Gbps civarında internet hızı sağlayabilecek. Günümüzde ortalama internet hızının 5,1 Mbps olduğu düşünüldüğünde, yeni uyduların internet hızını 200 kata kadar artırma ihtimali bulunuyor.

spacex-internet-satellite-details

Karasal sistemle birlikte çalışacak

SpaceX’in hazırladığı raporda her bir uydunun 5 ila 7 yıl hizmet vereceği ve uyduların sürekli geliştirileceği ifade ediliyor. Uyduları mümkün olduğunca düşük maliyetle üretip yörüngeye yerleştirmeyi planlayan SpaceX, bu uyduların mevcut kablolu internete alternatif olmayacağını, iki sistemin birlikte çalışacağını belirtiyor. Yurt içi internetin yüzde 90’ının yine karasal ağlarla iletişim kuracağını belirten SpaceX, uyduların yurt içi iletişimin yüzde 10’unu ve uluslararası iletişimin yarısını sağlayacağını ifade ediyor.

Elon Musk bu projeden Ocak ayında bahsetmiş, daha sonra Google ve Fidelity’nin de bu projeye 1 milyar dolar katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Gerçekleşmesi halinde SpaceX sistemin işletimini Google’la birlikte yürütebilir. Öte yandan Facebook’un da Afrika’ya internet bağlantısı sağlamak için, SpaceX roketleri ile uzaya göndermek istediği uydusu, roketin havada infilak etmesiyle gönderilememişti.

Kaynak: Business Insider

Mars çalışmaları ve yeniden kullanılabilen roketleriyle adından sıkça söz ettiren SpaceX şimdi de Dünya'nın etrafını uydularla donatmak istiyor. Tüm Dünya'ya internet hizmeti sağlayabilmek amacıyla yörüngeye 4 bin 425 adet uydu yerleştirmek isteyen şirket bunun için Federal İletişim Komisyonuna başvuruda bulundu. Bu uyduların son kullanıcıya saniyede 1 Gb internet hızı sağlayabileceği ifade ediliyor. Dünya'da şu anda ortalama internet hızının 5,1 Mb olduğu düşünüldüğünde, bu durum internetin 200 kat hızlanması anlamına geliyor. Ancak uydular tek başına hizmet vermeyecek. Karasal ağlar yine yurt içi veri akışını sağlarken, uyduların genellikle uluslararası veri akışına yardımcı olması bekleniyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği