Uzay interneti için 720 uydu fırlatılacak

FCC Başkanı Ajit Pai, komisyonun OneWeb şirketine, yörüngeden Dünya’ya internet gönderecek uydular için izin verildiğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) Başkanı Ajit Pai, komisyonun OneWeb şirketine, yörüngeden Dünya’ya internet gönderecek uydular için izin verildiğini açıkladı. Ünlü İngiliz iş adamı Richard Branson tarafından desteklenen OneWeb, 2000 yılından bu yana uzaydan Dünya’ya internet gönderecek uydu sistemi geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketin amacı düşük yörüngeye 720 adet uyduyu, hareketli uydu teknolojisi (NGSO) kullanarak yerleştirmek ve tüm dünyada kullanılabilecek yüksek hızlı internet hizmeti sunmak. Böylece karadan erişilmesi zor olan kırsal bölgelere de internet verilebilecek. Ayrıca OneWeb 2022’ye kadar internet bağlantısı olmayan bütün okullara internet sağlamayı, 2027’ye kadar da dijital ayrımı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Uzay interneti için çalışan tek şirket OneWeb değil. Aralarında Boeing, ViaSat, Telesat ve SpaceX‘in de bulunduğu bir çok şirket aylardır FCC’den uydu sistemi kurmak için onay bekliyor. FCC Uluslararası Büro Yöneticisi Tom Sullivan bu başvuruların arasında iki uydu kullanan bir sistemden, 4 bin uyduluk sisteme kadar bir çok farklı uygulama olduğunu söylüyor.

OneWeb’e göre şirket öncelikle 10 adet uyduyu 2018’in başında yörüngeye gönderecek. Daha sonra kalan uyduların da 2019’da gönderilmesi planlanıyor.

Başka düzenlemeler de gerekiyor

Pai’nin açıklaması, OneWeb’e izin verse de aslında bu alanda sadece ilk adım olarak anılabilir. FCC Üyesi Michael O’Rielly, “Bu sistemlerin büyüklüğü bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Mevcut uydu sinyallerinin etkilenmesi ya da yörüngede oluşan uzay çöplüğü bunlardan bazıları. Ayrıca OneWeb’in onayında birden fazla koşul bulunuyor. Mesela bazı frekanslara erişim Çok Kanallı Video Dağıtım ve Veri Servisi (MVDDS) tarafından kısıtlanabilir.” diye konuştu.

Engeller olsa da FCC’den gelen bu haber OneWeb’in uzay internetini hayata geçirme anlamında somut adımlar atmasını sağlıyor.

Kaynak: The Verge

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) Başkanı Ajit Pai, komisyonun OneWeb şirketine, yörüngeden Dünya’ya internet gönderecek uydular için izin verildiğini açıkladı. Ünlü İngiliz iş adamı Richard Branson tarafından desteklenen OneWeb, 2000 yılından bu yana uzaydan Dünya’ya internet gönderecek uydu sistemi geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin amacı düşük yörüngeye 720 adet uyduyu, hareketli uydu teknolojisi (NGSO) kullanarak yerleştirmek ve tüm dünyada kullanılabilecek yüksek hızlı internet hizmeti sunmak. Böylece karadan erişilmesi zor olan kırsal bölgelere de internet verilebilecek.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Gelecek ilginç olacağa benziyor.

Yorumunuz: