Maria Kasırgası’nın yaralarını Google ve Tesla sarıyor

Google, Maria Kasırgası'yla iletişim altyapısını kaybeden Porto Riko'da güneş enerjili yüksek irtifa balonları ile internet hizmeti sunmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Maria Kasırgası’nın ardından ABD’ye bağlı Karayip adası Porto Riko’da iletişim servisleri ciddi hasar görmüştü. Amerikan Federal İletişim Kurumu (FCC) Cuma günü yaptığı açıklamada, adadaki hücresel iletişim hizmetlerinin yüzde 83’ünün kullanılamaz durumda olduğunu, kablosuz iletişim şirketlerinin ise bölgeye geçici hizmetler götürdüğünü duyurmuştu.

Google’ın ana şirketi Alphabet, 2013 yılında ilk kez duyurduğu Project Loon adlı çalışması kapsamında geliştirdiği güneş enerjili, yüksek irtifa balonları ile internet hizmeti sunma projesini bölgede kullanıma sunmak için FCC ile iletişime geçti. FCC Başkanı Ajit Pai ise cuma günkü konuşmasında, yeni kurulan bir Kasırga Kurtarma Görev Birimi’ni açıklamış bu birimin öncelikli görev alanının Porto Riko ve ABD Virjin Adaları olacağını duyurmuştu. Pai konuşmasında “İletişim altyapısının yeninden inşası ve iletişim hizmetlerinin düzeltilmesi için koordineli ve kapsayıcı bir yaklaşım izlememiz kritik öneme sahip.” dedi.

Tesla’dan enerji desteği

Öte yandan Porto Riko Valisi Ricardo Rosello Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Elon Musk ile önemli bir görüşme yaptıklarını belirterek ellerinde bulunan fırsatları değerlendirdiklerini ve sonraki adımların yakında atılacağını ifade etti. Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin Proto Riko’nun enerji ihtiyacını karşılamak üzere bölgeye güneş enerjili bataryalar göndereceğini açıklamıştı.

Musk üzerinde çalıştıkları elektrikli TIR için ayrılan kaynakların bir bölümünü Model 3’teki bazı darboğazları atlatmak ve Porto Riko için batarya üretimini hızlandırmak amacıyla yeniden konumlandırdığını söyledi.

Eylül’ün sonuna doğru Tesla’dan yapılan açıklamada, yaklaşan Maria Kasırgası öncesi Porto Riko’ya, güneş paneli ile şarj edilebilen yüzlerce batarya gönderileceği ifade edilmişti.

Kaynak: Reuters

Maria Kasırgası'nın ardından ABD'ye bağlı Karayip adası Porto Riko'da iletişim servisleri ciddi hasar görmüştü. Google'ın ana şirketi Alphabet, 2013 yılında ilk kez duyurduğu Project Loon adlı çalışması kapsamında geliştirdiği güneş enerjili, yüksek irtifa balonları ile internet hizmeti sunma projesini bölgede kullanıma sunmak için FCC ile iletişime geçti. Tesla ise güneş panelleriyle şarj edilebilen bataryalarını bölgeye enerji sağlamak için Porto Riko'ya gönderdi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği