Balonla internet 2019’da hizmete girecek

2019 yılında, e-postalarınızı 20 kilometre yükseklikteki bir balon sayesinde kontrol etmeniz mümkün olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2019 yılında, e-postalarınızı 20 kilometre yükseklikteki bir balon sayesinde kontrol etmeniz mümkün olabilir. Google’ın ana şirketi Alphabet, Project Loon sayesinde kablosuz internet bağlantısı sağlamak için yerdeki baz istasyonlarını değil, yüksekte yer alan ve güneş enerjisiyle çalışan balonları tercih edecek. Aslında fikir, başlangıçta şirketin X ‘moonshot’ ekibinin ürettiği absürt bir projeydi fakat Google şu anda Peru’da denemeler yapıyor ve projenin hayata geçirilebileceğini düşünüyor.

Loon ekibinden Alastair Westgarth, Mobile World Live’a yaptığı açıklamada “Önümüzdeki birkaç yıl içinde ticari amaçlarla uçabileceğimize inanıyoruz. Bu proje ile karlı ve büyük bir sektör oluşturmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Zorlu coğrafyalara internet erişimi sağlayacak

Bu yıl Peru’da yapılan denemelerde, internet erişimi sağlaması için Telefonica adlı telefon operatörüyle iş birliği yapıldı. Westgarth, 20 ila 30 arası balon kullanılan Loon projesinin İsviçre büyüklüğünde bir alanı kapladığını ve Peru’daki sel felaketi esnasında internet bağlantısını iyileştirmeyi amaçladığını belirtti. Loon, günümüzde internet erişiminin zor olduğu coğrafyalarda internet erişimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Loon balonları, rüzgarın farklı yönlerinden faydalanarak gökyüzünde az çok aynı yerde duruyor. Teknoloji devlerinin internet erişimine alternatifler bulma çabasının tek örneği Loon Projesi değil. Örneğin; Facebook da Aquila adı verilen, veri bağlantısı sağlamak için insansız hava araçları kullandığı bir proje üzerinde çalışıyor.

Kaynak: CNet

2019 yılında, e-postalarınızı 20 kilometre yükseklikteki bir balon sayesinde kontrol etmeniz mümkün olabilir. Google'ın ana şirketi Alphabet, Project Loon sayesinde kablosuz internet bağlantısı sağlamak için yerdeki baz istasyonlarını değil, yüksekte yer alan ve güneş enerjisiyle çalışan balonları tercih edecek. Bu yıl Peru'da yapılan denemelerde, internet erişimi sağlaması için Telefonica adlı telefon operatörüyle iş birliği yapıldı. Loon ekibinden Alastair Westgarth, Mobile World Live'a yaptığı açıklamada "Önümüzdeki birkaç yıl içinde ticari amaçlarla uçabileceğimize inanıyoruz. Bu proje ile karlı ve büyük bir sektör oluşturmayı amaçlıyoruz." şeklinde konuştu. Loon, günümüzde internet erişiminin zor olduğu coğrafyalarda internet erişimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği