Google ışık demeti teknolojisiyle kırsal alanlara internet sağlayacak

Google, ışık demeti teknolojisiyle kullanarak Hindistan’daki kırsal alanların internet bağlantısını iyileştirmeyi amaçlayan bir proje başlatıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, ışık demeti teknoloji kullanarak dünyadaki kırsal alanlara internet bağlantısı sağlamayı planlıyor. Şirket, Hindistan’da 50 milyondan fazla insanın yaşadığı Andhra Pradeş eyaletinde faaliyet gösteren bir telekom operatörüyle iş birliği yaparak uzak mesafelere yüksek hızlı ve yüksek kapasiteli bağlantı sağlamak için ışın demeti kullanan Serbest Uzay Optik Haberleşme Sistemleri (FSOC) teknolojisi kullanacak.

Google’ın projedeki partneri AP State FiberNet, Ocak ayından itibaren 2 bin FSOC bağlantısı oluşturarak eyalet genelindeki ağ omurgasına ek destek sağlayacak. Google’ın açıklamasına göre proje, binlerce insanın faydalandığı baz istasyonu ve WiFi noktaları gibi temel erişim noktalarındaki kritik açıkları kapatmayı hedefliyor.

2019’a kadar 12 milyon hane internete bağlanacak

Ayrıca girişimin, Hindistan hükümeti tarafından 12 milyon haneyi 2019’a kadar internet bağlantılı hale getirme hedefinin bir parçası olduğu belirtildi. Bu yeni proje, Google X şirketinin FSOC teknolojisiyle uzak bölgelere internet bağlantısı sağlamak amacıyla sıcak hava balonları kullandığı Loon Projesi‘nin ardından başlatıldı. Girişimin lideri Barış Erkmen, “Loon Projesi’nden sonra bu teknolojinin tek başına da kullanılabileceğini fark ettik.” diyor. Google proje üzerinde çalışmaları için Andhra Pradeş’e bir ekip göndereceğini açıkladı. Erkmen, başka kurumlarla yapılacak iş birliklerine de açık olduklarını belirtti.

Kaynak: Tech Crunch

Google, ışık demeti teknolojisiyle kullanarak Hindistan’daki kırsal alanların internet bağlantısını iyileştirmeyi amaçlayan bir proje başlatıyor. Şirket, Hindistan’da 50 milyondan fazla insanın yaşadığı Andhra Pradeş eyaletinde faaliyet gösteren bir telekom operatörüyle iş birliği yaparak uzak mesafelere yüksek hızlı ve yüksek kapasiteli bağlantı sağlamak için ışın demeti kullanan Serbest Uzay Optik Haberleşme Sistemleri (FSOC) teknolojisi kullanacak. Bu girişim, Hindistan hükümeti tarafından 12 milyon haneyi 2019’a kadar internet bağlantılı hale getirme hedefinin bir parçası. Bu yeni proje, Google X şirketinin FSOC teknolojisiyle uzak bölgelere internet bağlantısı sağlamak amacıyla sıcak hava balonları kullandığı Loon Projesi’nin ardından başlatıldı. Girişimin lideri Barış Erkmen, “Loon Projesi’nden sonra bu teknolojinin tek başına da kullanılabileceğini fark ettik.” diyor.Yorumunuz: