Tesla’nın güneş enerjili çatıları

Tesla uzun zamandır beklenen güneş enerjili çatı çözümünü tanıttı. İçinde güneş paneli bulunan kiremitlerle, evin çatısı gün boyunca elektrik üretebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla uzun süredir üzerinde çalıştığı güneş enerjili çatı projesini sonunda tanıttı. Çatıyla birlikte güneş enerjisinin depolanacağı Powerwall 2 pil ünitelerini de tanıtan şirket, bir ailenin hem evde kullanacağı elektriği hem de otomobilinin yakıtını güneşten elde edebilmesini sağlayacak.

Powerwall 2 teknolojisi sayesinde müstakil ev sahipleri çatılarını tamamen güneş panelleri ile kaplayabilecek. Böylece evin elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanabilecek. İçine güneş enerjisi hücreleri yerleştirilmiş dokulu cam kiremitlerden oluşan çatı Elon Musk’a göre sıradan çatılar kadar iyi, hatta onlardan daha iyi görünecek. Yerden bakıldığında güneş enerjisi hücreleri görünmeyen bu kiremitler, sıradan bir çatı görüntüsü oluşturuyor. Ancak yukarıdan bakıldığında güneş için bu kiremitler şeffaf görünüyor. Böylece güneş enerjisinden elektrik üretilebiliyor.

Her biri farklı yapıda

Hidrografi yöntemi ile üretilen cam kiremitlerin her biri farklı bir görüntüye sahip. Böylece tüm çatıların tek tip olmasının önüne geçiliyor. Ayrıca güneş enerjili kiremitlerin farklı türleri var: Dokulu, Kayraktaşı, Toskan ve Pürüzsüz. Bu farklı modeller aynı işlevi görmesine rağmen estetik olarak eve farklı bir hava katıyor.

Dokulu cam kiremitler
Dokulu cam kiremitler
press_solar_home_2
Kayraktaşı modeli cam kiremitler
Toskan modeli cam kiremitler
Toskan modeli cam kiremitler
Pürüzsüz cam kiremitler
Pürüzsüz cam kiremitler

Tesla cam kiremitlerinin normal kiremitlere göre ne kadar dayanıklı olduğunu, klasik kiremit çeşitlerine ve kendi kiremitlerinin üzerine aynı ağırlığı bırakarak gösteriyor. Ağırlık diğer kiremitleri paramparça ederken Tesla’nın cam kiremidi sadece çatlıyor.

SolarCity ortaklığıyla üretildi

Ürünler Tesla ve SolarCity’nin ortaklığı ile üretildi. Tesla SolarCity’yi 2.6 milyar dolara satın alma planları yapıyor. Her iki şirketin hissedarları Kasım ayın ortalarına doğru yapılacak bir toplantıda bu işlemin gerçekleşmesi konusunda oy verecek.

Daha güçlü bir Powerwall

Powerwall 2 14 kWh enerji depolayabiliyor. Ayrıca 5 kW enerjiyi sürekli olarak sağlayabilirken en üst seviyede bu rakam 7 kW’a kadar çıkabiliyor. Pilin 10 yıl boyunca sınırsız sayıda şarj edilip kullanılabileceği garantisi veriliyor. Pil evin içinde veya dışında, yere ya da duvara monte edilebiliyor. Powerwall 2’yi dilerseniz direkt enerji kaynağı olarak ya da yedek güç kaynağı olarak kullanabiliyorsunuz.

Güneş enerjisi çözümü için tek adres

Musk güneş enerjisi çözümü için 3 aşama olduğunu söylüyor: Üretim (güneş panelleri), depolama (piller) ve ulaşım (elektrikli araçlar). Musk’ın planı tüm bu ürünleri Tesla adı altında satmak.

Tamamen güneş enerjili yaşama geçmek isteyenler bugüne kadar güneş panellerini başka şirketten satın alıp Powerwall pilleri Tesla’dan alabiliyordu. Şimdi hepsini Tesla’dan almak mümkün. Musk ABD’de her yıl 4-5 milyon yeni çatı yapıldığını, tüm dünyadaki rakamın ise bunun yaklaşık 20 katı olduğunu belirtiyor. Güneş enerjili kiremitler, üzerine güneş enerjisi paneli eklenmiş geleneksel çatılarla yarışabilecek bir fiyatta satılacak. Ancak kiremitleri değişmesi gerekmeyen klasik çatılı evlere güneş paneli yerleştirmek daha karlı olacak.

Güneş enerjili çatının maliyeti ya da ne zaman kullanıma sunulacağı henüz açıklanmadı. Powerwall cihazı ise 5 bin 500 dolara satılıyor.

Kaynak: The Verge

Tesla uzun süredir üzerinde çalıştığı güneş enerjili çatı projesini sonunda tanıttı. Çatıyla birlikte güneş enerjisinin depolanacağı Powerwall 2 pil ünitelerini de tanıtan şirket, bir ailenin hem evde kullanacağı elektriği hem de otomobilinin yakıtını güneşten elde edebilmesini sağlayacak. Bu projeyi SolarCity ile ortaklaşa gerçekleştiren Tesla önümüzdeki ay SolarCity’yi satın alıp tüm güneş enerjisi çözümlerini (üretim, depolama, ulaşım) tek bir kaynaktan satmak istiyor.4 yanıt

 1. kutusuzkutkut avatarı

  Tesla ürün ve hizmetlerinin Türkiye’de kullanıma sokulmasına yönelik hiç bilginiz var mıdır?

  1. Dünya Halleri avatarı

   Türkiye’de bir ofis ve yönetim kadrosu için hazırlıklar sürüyor ancak net bir bilgimiz yok.

 2. Orhan güler avatarı
  Orhan güler

  Tesla AR-GE hep başarılı olmuştur Türkiye de şahsım 40 yıllık AR-GE ci olarak Türk silahlı kuvvetlerine ve resmî özel projelerim oldu Led aydınlatmayı strong Led markası ile ledas firmasında ürettim Türkiye’nin ilk tse Led armatür belgesini aldım Led ile AR-GE yapılacak çok Yen’i buluşlar olacak Led in kullanım alanı çok yönlü çalışmalarımda ilk solar çatı dışkaplama soğutma ısıtma AR-GE sini 15 yıl önce yaptım ama günümüzde bu çalışmalarımın Yen’i farkedilmesi Gine’de çok güzel Solar yılların ürünü ama dünya Yen’i tanıdı solar ın kullanımını metal transıstörlerin içini açarak kullanırdık güneş enerjisi solar çatı akıllıca kiremit ama bence her kiremit kendi şarjı müstakil olmalıki kurulum kolay satış hızlı olsun solar dekor tuğla dahi mümkün vs tesla çok takdir ettiğim kuruluş o imkanların bende olması halinde hayal edilemeyecek üretimlerin yapılması mümkün olurdu işin başarılı tarafı ise yaptığım tüm buluşlar hayata geçmiştir tabi bütçeme uygun olanlar saygılarımla Orhan Güler ledaş Led anonim şirketi .

 3. […] ve SolarCity tarafınca geliştirilen güneş panelleri alıştığımız güneş panellerinin aksine demir yığınlarını […]

Yorumunuz: