Tesla SolarCity’yi satın aldı

Güneş enerjili sistemler üreten SolarCity şirketini Haziran ayından bu yana satın almak istediğini ifade eden Tesla sonunda bu şirketi bünyesinde kattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla uzun süredir satın almak istediği güneş enerjisi sistemleri şirketi SolarCity‘yi sonunda bünyesine kattı. Pazartesi günü yapılan açıklamada Elon Musk’ın elektrikli araç şirketinin, Musk’ın kuzenleri Lyndon ve Peter Rive tarafından kurulan SolarCity’yi satın aldığı belirtildi. Anlaşma Tesla ve SolarCity hisse sahipleri tarafından onaylanmıştı.

Tesla birleşmeyi “SolarCity’nin bünyemize katılması işleminin bu sabah tamamlandığını açıklamaktan mutluluk duyarız.” şeklinde duyurdu.

Bu birleşme konusunda oldukça hevesli olan Elon Musk, Haziran ayından bu yana iki şirketin aynı çatı altında bulunması gerektiğine dair görüşlerini dile getiriyordu. Bu iki yapının bir araya gelmesi, Tesla’nın ‘gizli planı’ için oldukça önemli. Plana göre Tesla’nın müşterilerine kendi enerjilerini üretme, depolama ve tüketme adına çözümler sunması gerekiyor.

İki şirket birbirini tamamlıyor

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde tanıttığı güneş enerjili çatılar, Musk’ın neden iki şirketi bir araya getirmek istediğinin kanıtı gibi. Musk’a göre elektrik enerjisinin çevre dostu bir şekilde üretilmesi ve bu enerjiyle çalışan sıfır karbon salınımı olan araçların kullanılması birbirini tamamlayan işlemler. Bu mantıklı bir düşünce çünkü çevre dostu araç üretirken bu aracın kullanacağı enerjinin de çevre dostu ve düşük maliyetli yöntemlerle üretilmiş olması toplamda çevreye verilen zararın engellenmesi için önemli. Sıfır karbon salınımlı elektrikli bir otomobil üretip bu aracın elektriğini kömür yakarak termik santralden sağlamak çevre için çok da faydalı olmazdı.

Kaynak: TechCrunch

Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre Tesla ve SolarCity hissedarları her konuda anlaşmaya vardı ve SolarCity artık Tesla’nın bünyesinde faaliyet gösteren bir şirket haline geldi. Bu birleşme Tesla’nın geleceği için önemli çünkü şirketin sattığı elektrikli araçların tam potansiyelini gösterebilmesi ve sahibine maksimum kolaylık sunabilmesi için enerjinin ucuz ve temiz bir şekilde üretiliyor olması gerekiyor. Tesla’nın amacı müşterilerinin evini SolarCity’nin güneş enerjili çatılarıyla donatıp, buradan üretilen enerjiyle Tesla araçların masrafsız olarak kullanılmasını sağlamak.Yorumunuz: