Tesla otomobillerine güneş paneli ekleyecek

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde bir Twitter yazışmasında, araçlarında yakın zamanda güneş panelli tavan kullanmayı düşündüklerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter’dan sorulan bir soruya verdiği cevapta, şirketin gelecekte üreteceği tüm elektrikli araçların üstüne güneş paneli yerleştirmeyi düşündüğünü söyledi. Musk, Tesla tutkunlarına cevaben attığı tweet’te “Muhtemelen bunu bir seçenek olarak sunacağız.” dedi. Elon Musk, güneş pillerinin şarj etme kapasitesiyle ilgili şüpheleri olduğunu söyleyen bir kişiye bu güneş paneli teknolojisinin ‘açılır kapanır tavan’ gibi kullanılabileceğini söyledi.

Bir Twitter kullanıcısının güneş panelli tavanın pahalı olup olmayacağını sorması üzerine de “Hayır, pahalı olmayacak.” yanıtını verdi.

Model 3 için cam tavan

Elon Musk, 1 Kasım’da yapılan bir konferansta, şirketin genel alıcıya hitap eden ilk otomobili Model 3 için, son derece dayanıklı bir cam geliştirmek amacıyla yeni bir teknoloji grubu kurduklarını açıklamıştı. Model 3 2017 yılında piyasaya sürülecek.

Model 3 arabalarına, bin 500 ila 2 bin dolar arasında değişen bir ücret karşılığında tamamı camdan oluşan bir tavan takılması da mümkün olacak. Musk, 4 Kasım’da attığı bir tweet’te “Model S’te tamamen cam tavan kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Geliştirilmesi oldukça zor bir teknolojiydi ama arabanın içindeyken verdiği his mükemmel.” dedi.

Tesla Motors’un cam teknolojisi hakkında yaptığı açıklama şirketin yakında gerçekleştirmeyi planladığı güneş panelli tavan teknolojisinden bir hafta sonra geldi. Tesla, Musk’ın da yönetim kurulunda bulunduğu güneş enerjisi şirketi SolarCity’yi satın almayı planlıyor. Şirket hissedarlarının 17 Kasım’da fikir birliği için oylama yapmaları bekleniyor.

Yeni cam güneş panellerinin açıklanmasından da önce, Musk cam tavanların aynı zamanda buz çözme özelliği olan ısıtıcı elementler içereceğini ve böylece enerji üretmeye devam edebileceğini belirtti. Yüz binlerce potansiyel Model 3 kullanıcısı şimdiden bin dolarlık bir ücret karşılığında araç rezervasyonu yaptı bile.

Kaynak: Computer World

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Tesla tutkunlarını heyecanlandıran bir gelişmeyi haber verdi. Attığı tweetle gelecekte üreteceği tüm elektrikli araçlara güneş enerjili panel yerleştirmeyi planladıklarını belirtti. Musk ayrıca Model 3 arabalarına bin 500 ila 2 bin dolar arasında değişen bir ücret karşılığında tamamı cam olan tavan takılmasının da mümkün olduğunu belirtti. Yüz binlerce potansiyel Model 3 kullanıcısı şimdiden bin dolarlık bir ücret ödeyerek ön rezervasyon yaptı bile.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği