Tesla’nın çatısı ömür boyu garantili olacak

Elon Musk'ın bu hafta Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile devrim niteliğindeki güneş enerjili çatı malzemeleri internet üzerinden satışa sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk’ın bu hafta Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile devrim niteliğindeki güneş enerjili çatı malzemeleri internet üzerinden satışa sunuldu. Dünyanın pek çok ülkesinde satışa sunulan ürünlerin dağıtımı ABD’de bu yıl içinde, diğer ülkelerde ise önümüzdeki yıl yapılacak.

Tüm bu ilgi çekici açıklamaların ardından Tesla’nın yaptığı yeni bir açıklamayla takipçiler bir kez daha şaşırtıldı. Açıklamaya göre güneş enerjili çatıların ömür boyu garantisi var. Tesla, güneş enerjili çatı malzemesinin en az 30 yıl boyunca elektrik üreteceğini garanti ederken, çatı malzemesi olarak ise evinizin ya da sizin ömrünüz boyunca garantili olacağını belirtiyor.

Bir video ile çatı malzemesinin ne kadar dayanıklı olduğunu gösteren Tesla, en yüksek dolu yağma oranında kendi malzemesini ve sıradan çatı malzemelerini test etti. 5 cm çapında dolu tanelerini saatte 177 km hızda malzemelere fırlatan Tesla diğer malzemeler paramparça olurken kendi ürününün sağlam bir şekilde durduğunu gösterdi.

Parasının karşılığını veriyor

Bu absürt derecede uzun süreli garanti, güneş enerjili çatıya yapılacak yatırımın da maliyetini karşılayacağını gösteriyor. Yenilenebilir enerjide maliyet etkinliğinin ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüzde Tesla’nın bu garantisinin önemi daha da artıyor.

Şirketi web sitesinde güneş enerjili çatının diğer enerji kaynakları ile birlikte kullanılarak masrafları düşürebileceğini ya da evin tüm enerji ihtiyacını tek başına karşılayabileceğini söylüyor. Entegre bir Powerwall batarya ile toplanan enerji depolanabiliyor. Böylece gündüz toplanan enerji günün her saatinde kullanılabiliyor.

Enerjide yeni dönem

Neticede bu tarz büyük etkili ürünler, Tesla’nın SolarCity’yi satın almasının sebeplerinden birisiydi. Birleşme sayesinde Tesla, tek bir çatı altında tamamen entegre bir enerji deneyimi sunabiliyor. Ayrıca Tesla’nın önderlik ettiği bu devrim oldukça umut vaat ediyor. Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarının raporlarına göre ABD’nin enerji ihtiyacının yüzde 25’i evlerin çatısına yerleştirilecek güneş panellerinden sağlanabilir.

Tabii ki her çatı güneş panelleri için uygun değil. Evin konumu ve yönünün yanı sıra çevrede güneşi engelleyen büyük binalar ya da ağaçların olması da verimliliği etkileyen önemli durumlar. Tesla, ABD’de yaşayanlar için evin konumunu girip tahmini bir verimlilik oranı alma imkanı veriyor. Diğer ülkeler için ise böyle bir hizmet bulunmuyor.

Kaynak: Futurism

Elon Musk'ın bu hafta Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile devrim niteliğindeki güneş enerjili çatı malzemeleri internet üzerinden satışa sunuldu. Dünyanın pek çok ülkesinde satışa sunulan ürünlerin dağıtımı ABD'de bu yıl içinde, diğer ülkelerde ise önümüzdeki yıl yapılacak. Çatı malzemesinin en az 30 yıl boyunca elektrik üreteceği ve ömür boyu sağlam kalacağı garanti ediliyor.

2 Yorum

  • Sayın Bay/bayan

    Bu yenilenebilir çatı enerji sistemlerinden biz de edinmek istiyoruz yardımcı olur musunuz.

    saygılar

    Ahmet Azmidolu.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği