Tesla ‘gizli’ planını açıkladı

Image with Tesla
Tesla Motors CEO'su Elon Musk, ikinci 'Gizli Tesla Ana Planı'nı açıkladı. Musk 2006'da paylaştığı ilk ana planının çoğunu gerçekleştirmişti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla CEO’su Elon Musk ‘Gizli Tesla Motors Ana Planı’nın yenilenmiş versiyonunu açıkladı. Plan Elon Musk’ın Tesla ve SolarCity‘yi birleştirme vizyonunu özetliyor. Tesla geçtiğimiz ay SolarCity’yi satın alma talebinde bulunmuştu. Musk bu anlaşmanın yatırımcılardan destek göreceğini düşünüyor.

Tesla’nın planı entegre enerji üretimi ve depolaması, otobüs ve kamyon gibi diğer ulaşım araçları ve otonom sürüş teknolojisinin geliştirilmesi konularına odaklanıyor. Ayrıca Tesla, kullanıcılarının araçlarını kullanmadıkları zamanlarda otonom sürücü tarafından taksi gibi işletilmesini öngören bir sistem kullanmayı düşünüyor. Böylece Tesla sahipleri araçlarını kullanmadıkları zaman otomobilden para kazanabilecek.

Güneş enerjisi çözümleri

Öncelikle Tesla’nın hedefi, bataryalı entegre güneş enerjili çatı projesi. Bu hedef aynı zamanda SolarCity’yi satın alma çabalarının da sebebi. Böylece her iki şirket güçlerini tek bir ürünü geliştirmek için birleştirebilecek. Tesla’nın Gigafactory’de ürettiği piller, SolarCity’nin panelleri ile şarj edilecek.

Tesla kamyon ve otobüs

Tesla daha sonra Model S, Model X ve Model 3’ün ötesine geçmeyi planlıyor. Musk gelecekte kompakt bir SUV planlarının olduğunu belirtiyor. Daha sonra, daha endüstriyel uygulamalara geçilecek. Musk elektrikli kamyonlar ve otobüsler üzerinde fikir yürüttüklerini belirtiyor. Elektrikli otobüsler halihazırda kullanılıyor o yüzden bu projenin işe yaramaması için bir sebep yok. Son olarak Musk kargo taşımacılığında önemli bir maliyet düşüşü sağlayacak ‘Tesla Semi’ adlı bir kamyon üretimi planı yapıyor.

Otonom sürüş para kazandıracak

Tesla’nın otonom sürüş planları zaten biliniyor. Şirket bu alanda hem donanım hem de yazılım geliştirmeye devam etmeyi planlıyor. Musk Tesla araçların Autopilot (otopilot) özelliğinden ‘beta’ etiketinin kalkması için Autopilot’un ortalama bir ABD aracından 10 kat daha güvenli olması gerektiğini söylüyor. Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın otopilotu ilk kez ölümlü bir kazaya karışmıştı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda, otomobil kazalarında ölüm oranının yüzde 8 artış göstererek her 143 milyon kilometrede bir ölüm yaşandığı belirtilmişti. Tesla’nın otopilotu yakında bu mesafenin iki katına çıkacak ve bu teknoloji şimdiye dek sadece 1 kişinin öldüğü bir kazaya karıştı. Yani Autopilot ortalama bir sürücüden iki kat güvenli olacak.

Son olarak şirket araç paylaşım sistemi üzerinde çalışıyor. Musk açıklamasında “Gerçek otonom sürüş yetkililer tarafından onaylanınca Tesla aracınızı dilediğiniz her yerden çağırabileceksiniz. Ayrıca Tesla kullanıcıları araçlarını ‘Tesla paylaşım filosu’ adı verilen servise kaydettirebilecek. Bu servis siz çalışırken ya da tatildeyken aracınızın otonom şoförü ile taksi gibi çalışarak para kazanmasını sağlayacak. Musk bu sistemin yeterince kullanıldığında otomobilin parasını çıkarabileceğini söylüyor.

İlk ana plan bu değil

Bu ‘Gizli Tesla Ana Planı’ şirketin açıkladığı ilk plan değil. Bundan 10 yıl önce Elon Musk otomobillerde enerji kullanımını değiştirme planlarını şu şekilde açıklamıştı:

  • Spor araba üret
  • Ondan kazandığın parayla daha ucuz bir araç üret
  • Ondan kazandığın parayla daha da ucuz bir araç üret
  • Tüm bunları yaparken sıfır karbon salınımı olan güneş enerjili güç seçenekleri üret
  • Bu planları kimseye söyleme

Tesla’nın bu yıl açıkladığı Model 3’ün, bahsedilen ‘daha da ucuz araç’ olması gerekiyordu. Bu araç diğerlerinden ucuz olmasına rağmen hala herkesin satın alabileceği bir ürün değil. Tesla’nın planın ikinci aşamasına geçmek için öncelikle ilk planı tamamlaması gerekiyor. Ama geçmişe dönüp baktığımızda Tesla’nın yaptığı planları etkili bir şekilde uygulayabildiğini söylemek yanlış olmaz.

Kaynak: The Verge

[caption id="attachment_23562" align="aligncenter" width="960"]Image with Tesla Image with Tesla[/caption]

Elon Musk'ın açıkladığı Tesla ana planı şu şekilde:

  • Entegre bataryası olan güneş enerjili çatılar üret
  • Elektrikli araçları büyük segmentlere genişlet (kamyon, otobüs)
  • Sıradan kullanıcıdan 10 kat daha güvenli otonom sürüş yeteneği geliştir
  • Aracı kullanmıyorken üzerinden para kazanmayı sağla

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği