Tesla hedefleri tutturana kadar Elon Musk’a ödeme yapmayacak

650 milyar Dolar değerinde bir şirket haline gelmeyi hedefleyen Tesla, önümüzdeki on yıl içinde mali hedeflerine ulaşana kadar Elon Musk’a ödeme yapmayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Salı günü bir açıklama yapan Tesla, önümüzdeki on yıl içinde mali hedeflerine ulaşana kadar Elon Musk’a ödeme yapmayacağını söyledi. Tesla’nın hedefi 650 milyar Dolar değerinde bir şirket haline gelmek. Şu anki piyasa değeriyse 60 milyar Dolar’dan biraz fazla.

Tesla’nın hedefinin ne kadar büyük olduğuna dair bir fikir vermesi için, ABD merkezli şirketlerden sadece Apple, Google ve Microsoft’un 650 milyar Dolar’dan daha fazla piyasa değerine sahip olduğu örneği verilebilir. Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’un sahip olduğu Amazon’un piyasa değeriyse yaklaşık 649 milyar Dolar.

Tesla’nın hedefine ulaşması halinde Musk 55,8 milyar Dolar değerinde hisse senedi alacak. Musk o zamana dek Tesla’dan maaş, bonus veya yıllık hisse senedi almayacak. Aslında Elon Musk’ın maaşa ihtiyacı olduğu söylenemez. Tesla’daki mülkiyet hissesi, SpaceX’teki yatırımı ve PayPal eBay’e satılırken elde ettiği kazanç sayesinde Forbes‘un verilerine göre Musk’ın net serveti şu anda 22 milyar Dolar.

Hedefe ulaşmak pek mümkün görünmüyor

Peki Tesla değerini 650 milyar Dolar’a çıkarıp Musk’ı daha da zenginleştirebilir mi? Bulls, Tesla Model 3’ün seri üretiminin şirketi General Motors, Ford, Toyota ve Volkswagen gibi büyük otomobil şirketlerinin seviyesine taşıyacağını öne sürüyor. Tesla hissesi son beş yılda yüzde 920’den fazla artış gösterdi. Bu yüzden de 2018-2023 yılları arasında tekrar böyle bir büyüme yaşanmasını beklemek pek mantıklı görünmüyor. Diyelim ki Tesla’nın hissesi önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 920’den fazla arttı, bu durumda şirketin piyasa değeri 620 milyar Dolar’a yaklaşır.

Tesla’ya şüpheli yaklaşanlar, Musk’ın son teslim tarihleri konusunda kötü şöhretli olduğuna dikkat çekiyor. Bu durum diğer büyük otomotiv şirketlerine avantaj sağlayabilir. Nihayetinde General Motors’un Chevrolet Bolt’u ve Nissans’ın Leaf’i daha ‘ucuz’ elektrikli araç seçenekleri oluşturuyor. Bazı uzmanlar Tesla’nın aynı anda çok fazla şeyle uğraştığını düşünüyor. Şirket, Musk’ın iki kuzeni tarafından kurulan güneş paneli şirketi SolarCity‘ye sahip. Yani Tesla hem otomotiv piyasasını hem de enerji sektörünü aynı anda idare etmeye çalışıyor. Aynı zamanda da SpaceX, The Boring Company ve yapay zeka araştırma şirketi OpenAI ile ilgileniyor.

Tesla, bu kadar işin arasında Elon Musk’ın dikkatinin dağılabileceğini fark etmiş gibi görünüyor. Ödeme planının bir parçası olarak da Musk’ın ya CEO ya da Yönetim Kurulu Başkanı olarak kalmasını tercih ediyor. Bu da Tesla’nın bir gün yeni bir CEO alması ihtimali olduğunu gösteriyor. Yine de şirket şimdilik böyle bir niyeti olmadığını belirtti.

Kaynak: CNN Money

Salı günü açıklama yapan Tesla, mali hedeflerine ulaşana kadar Elon Musk’a ödeme yapmayacağını söyledi. Tesla’nın 650 milyar Dolar değerinde bir şirket olmak gibi büyük bir hedefi var. Tesla’nın hedefinin ne kadar büyük olduğuna dair bir fikir vermesi için, ABD merkezli şirketlerden sadece Apple, Google ve Microsoft’un 650 milyar Dolar’dan daha fazla piyasa değerine sahip olduğu örneği verilebilir. Tesla’nın hedefine ulaşması halinde Musk 55,8 milyar Dolar değerinde hisse senedi alacak. Musk o zamana dek Tesla’dan maaş, bonus veya yıllık hisse senedi almayacak. Aslında Elon Musk’ın maaşa ihtiyacı olduğu söylenemez. Tesla’daki mülkiyet hissesi, SpaceX’teki yatırımı ve PayPal eBay’e satılırken elde ettiği kazanç sayesinde Forbes’un verilerine göre Musk’ın net serveti şu anda 22 milyar Dolar.2 yanıt

 1. Limon Kolonyası avatarı
  Limon Kolonyası

  Otomobil ve kamyondan sonra otobüs, panelvan, motosiklet ve hatta elektrikli uçan otomobil yapımına şimdiden başlamalılar.

  1. Piyade ER Tütün Kolonyası avatarı
   Piyade ER Tütün Kolonyası

   Sayın Başkomutan Limon Kolonyası söz konusu direktifleriniz Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Elon MUSK’a emredildi.

Yorumunuz: