Elon Musk, Tesla’daki görevini bıraktı

ABD'li otomotiv şirketi Tesla, kurucusu Elon Musk'ı yönetim kurulu başkanı görevinden alarak yerine Robyn Denholm'u getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li otomotiv şirketi Tesla, kurucusu Elon Musk’ı yönetim kurulu başkanı görevinden alarak yerine Robyn Denholm’u getirdi. Bu hamle, ABD’li finans müfettişlerinin talebi üzerine gerçekleşti. Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar sebebiyle şirketin hisse değerlerine müdahale ettiği gerekçesiyle açılan dolandırıcılık davasının sonucuna göre Musk şirketteki yöneticilik görevini bırakacak ve 20 milyon Dolar ceza ödeyecekti.

Tesla yönetim kurulunun dokuz üyesi arasındaki iki kadından biri olan Denholm yeni görevine derhal başlayacak. Ancak Avustralya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Telstra’da da Finans Müdürü ve Strateji Yöneticisi olan Denholm, önümüzdeki altı ay boyunca bu görevlerini de sürdürmek zorunda olduğu için Tesla’daki görevini şimdilik yarı zamanlı olarak devam ettirecek. Altı ayın sonunda Denholm tam zamanlı olarak Tesla yönetim kurulu başkanı olacak. 55 yaşındaki Avustralyalı yönetici, Telstra’dan ayrılana dek Tesla denetim komitesindeki rolünü bırakacak.

Musk’ın hareketli gündemi

Elon Musk geçtiğimiz ay Twitter’daki profil açıklamasını “Tesla’nın Hiçbir Şeyi” olarak değiştirmiş daha sonra da yetkililerin kafası karışmasın diye başkanlık görevine devam ettiğini söylemişti. Bir Tesla sözcüsü Musk’ın CEO görevine devam ettiğini ancak Tesla’nın yeni web sitesinde unvanların kaldırıldığını açıklamıştı.

Musk’ın skandalları bununla da sınırlı kalmadı. Tayland’da mağarada mahsur kalan çocukları kurtarma operasyonu sırasında tartıştığı İngiliz bir dalgıca ‘pedofil’ diyen Musk, bu dalgıç tarafından dava edildi. Tüm bunların üzerine bir de canlı yayında esrar içen Musk, hakkındaki tartışmaların iyice alevlenmesine sebep oldu. Ancak Tesla’nın performansı bu karmaşık gündemden etkilenmedi. Aksine üçüncü çeyrekte 312 milyon Dolar kar elde eden şirket, Wall Street öngörülerinin çok üstüne çıkmış oldu. Toplamda 6,8 milyar Dolar geliri olan Tesla’nın orta segmente hitap eden otomobili Model 3, ABD’de en çok satan beşinci yolcu aracı oldu.

Deneyimli bir yönetici

Denholm 2014’ten bu yana Tesla’nın yönetim kurulunda bağımsız yönetici olarak bulunuyordu. Deneyimli yönetici daha önce Juniper Networks, Sun Microsystems, Toyota ve Telstra gibi büyük şirketlerde yöneticilik yapmıştı.

Musk “Robin’in hem teknoloji hem de otomotiv endüstrilerindeki deneyimi bulunuyor ve geçtiğimiz dört yıl içinde Tesla’ya yaptığı önemli katkılar, bizim kar edebilen bir şirket olmamıza yardımcı oldu. Robyn ile daha yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

Denholm da ” Bu şirkete ve misyonuna inanıyorum. Elon ve Tesla ekibi ile sürdürülebilir karlılık ve uzun dönemli hissedar değerine erişmeyi dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: The Guardian

ABD'li otomotiv şirketi Tesla, kurucusu Elon Musk'ı yönetim kurulu başkanı görevinden alarak yerine Robyn Denholm'u getirdi. Bu hamle, ABD'li finans müfettişlerinin talebi üzerine gerçekleşti. Elon Musk'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar sebebiyle şirketin hisse değerlerine müdahale ettiği gerekçesiyle açılan dolandırıcılık davasının sonucuna göre Musk şirketteki yöneticilik görevini bırakacak ve 20 milyon Dolar ceza ödeyecekti. Tesla yönetim kurulunun dokuz üyesi arasındaki iki kadından biri olan Denholm yeni görevine derhal başlayacak. Denholm 2014'ten bu yana Tesla'nın yönetim kurulunda bağımsız yönetici olarak bulunuyordu. Deneyimli yönetici daha önce Juniper Networks, Sun Microsystems, Toyota ve Telstra gibi büyük şirketlerde yöneticilik yapmıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği