Elon Musk görevinden istifa edecek

Elon Musk, attığı bir tweet yüzünden 20 milyon Dolar ceza ödemeyi ve üç yıllığına Tesla yönetim kurulu başkanlığı görevini bırakmayı kabul etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla kurucu ortağı ve CEO’su Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davada anlaşmaya vardı. Hata yaptığını düşünmediğini ifade eden milyarder yine de attığı bir tweet yüzünden 20 milyon Dolar ceza ödemeyi ve üç yıllığına şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini bırakmayı kabul etti. Tesla ayrıca şirket olarak yönetimde reformlar gerçekleştirmeyi ve Elon Musk’ın tweet’lerini kontrol etmediği için 20 milyon Dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Musk 7 Ağustos 2018’de resmi Twitter hesabından muhtemelen dünyanın en pahalı tweetini attı. Tesla’nın piyasadaki hisselerini tanesi 420 Dolar’dan satın alarak şirketi borsadan çekebilecek fonlamanın hazır olduğunu söyleyen Musk, bu ifadesiyle şirketin borsa değerini altüst etti. SEC bu tweet’i anında incelemeye aldı ve Musk’ın bu ifadesi dolandırıcılık kapsamında değerlendirildi. Tesla’nın şirketi borsadan çekecek fonlamayı elinde bulundurmadığını belirten komisyon, Musk’ın yalan beyanla piyasayı etkilediğini ve yatırımcıları zarara uğrattığını söyledi.

Yönetim kurulunda köklü değişiklikler

Anlaşmanın en önemli sonucu olarak Elon Musk’ın 45 gün içerisinde Tesla yönetim kurulu başkanlığını bırakması gerekiyor. Yeni başkan yönetim kurulu tarafından belirlenecek bağımsız biri olacak. Şimdilik o göreve kimin getirileceği bilinmiyor. Musk dilerse 2021’de yeniden yönetim kurulu başkanı olmak için girişimde bulunabilir ancak SEC’in gerekli görmesi durumunda ceza süresini uzatma hakkı bulunuyor.

Tesla ayrıca iki yeni bağımsız yöneticiyi de yönetim kuruluna dahil edecek. SEC ayrıca bağımsız yöneticilerden oluşan yeni bir komite kurulmasını da talep ediyor. Musk ve Tesla’dan alınacak toplam 40 milyon Dolar’lık para cezası, tweet sebebiyle zarar gören yatırımcılar arasında dağıtılacak.

İlginç bir şekilde Twitter da kendisini soruşturmanın ortasında buldu. SEC, Elon Musk’ın platformu 22,7 milyon takipçisiyle iletişim kurmak için nasıl kullandığını inceledi. 2013’te Tesla, Musk’ın Twitter hesabını önemli ürün açıklamaları yapmak için kullanabileceğini söylemişti. Elon Musk da bugüne kadar Tesla’nın her ürünü ile ilgili detayları Twitter üzerinden paylaştı. Tesla ise bu tweet’leri herhangi bir şekilde kontrol etmedi. SEC bu durumun değişmesini istiyor. Bu yüzden Tesla’nın, Musk’ın iletişim araçlarını takip etmesi için ek kontroller getirilmesi talep edildi.

SEC Yürütme Birimi Eş Başkanı Stephanie Avaikan “Bugün açıklanan düzenleme paketi, söz konusu hatalı davranış sonucunda Tesla’nın kurumsal yönetimini ve idaresini güçlendirerek yatırımcıları korumak için özel olarak belirlendi.” ifadelerini kullandı.

Musk CEO görevine devam edecek

Anlaşma aslında daha sert de olabilirdi. SEC başlangıçta Musk’ın CEO görevini de bırakmasını istemiş ancak böyle bir hamlenin ardından şirketin hisse değerlerinin olumsuz etkilenmesi muhtemel olduğu için bu talebinden vazgeçmişti. Yine de Musk’ın yol açtığı kaos Telsa’nın piyasa değerini 7 milyar Dolar zarara uğrattı. Şirketin hisse değeri yüzde 14 azaldı. Musk’ın yasal sorunları da henüz sonlanmış değil. Bazı yatırımcılar Musk’ı yanlış yönlendirici tweet’i sebebiyle dava etmişti.

Tesla, Musk’ın kabul ettiği anlaşma ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: Digital Trends

Tesla kurucu ortağı ve CEO’su Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan davada anlaşmaya vardı. Hata yaptığını düşünmediğini ifade eden milyarder yine de attığı bir tweet yüzünden 20 milyon Dolar ceza ödemeyi ve üç yıllığına şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini bırakmayı kabul etti. Tesla ayrıca şirket olarak yönetimde reformlar gerçekleştirmeyi ve Elon Musk’ın tweet’lerini kontrol etmediği için 20 milyon Dolar ceza ödemeyi kabul etti. Cezalardan tahsil edilen toplam 40 milyon Dolar para, Tesla’nın değer kaybından etkilenen yatırımcılara dağıtılacak.Yorumunuz: