Elon Musk, Tesla’nın yönetimini devredebilir

Tesla hissedarlarından Jing Zhao tarafından sunulan bir teklif, Elon Musk'ın şirketteki genel müdür koltuğunu bir başkasına devretmesini öneriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk Tesla’nın kurucusu olarak hem yönetim kurulu başkanlığı yapıyor hem de genel başkanlığı yürütüyor. Genellikle büyümekte olan yeni şirketlerde izlenen bu yöntem, şirketin büyük kararları daha hızlı almasını sağlayarak büyümeyi tetikliyor. Ancak bazı yönetim kurulu üyeleri Tesla’nın bu aşmayı geride bıraktığını ve artık rollerin yeniden dağıtılması gerektiğini düşünüyor.

Şirketin hissedarlarından Jing Zhao tarafından sunulan bir teklif, Elon Musk’ın şirketteki genel müdür koltuğunu bir başkasına devretmesini öneriyor. Musk, yine Tesla’nın yönetim kurulu başkanı (CEO) olarak görevine devam ederken, genel müdürlüğe bir başka yöneticinin atanması ihtimali konuşuluyor.

Musk’ın işi başından aşkın

Aslında bu yöntem alışılmadık bir uygulama değil. 2000 yılında Bill Gates şirketin yönetimini Steve Ballmer’a devretmiş, kendisi arka planda yönetici olarak çalışmaya devam etmişti. Elon Musk’ın SpaceX ve SolarCity gibi iki büyük şirkette de benzer görevler yürüttüğünü, ayrıca bu şirketlerin mühendislik ve tasarım çalışmalarına bizzat katıldığını düşünürsek, bazı sorumlulukları devretmesi çok da mantıksız durmuyor.

Yine de bu fikir herkes tarafından onaylanmış değil. Şirkettekilerin önemli bir çoğunluğu, Elon Musk’ın lider olarak şirkete yön vermesinin gerekliliğini savunuyor ve bu güç bölünmesine destek vermiyor.

Tesla 5 Haziran’da yıllık hissedar toplantısını gerçekleştirecek ve bu konu toplantıda masaya yatırılacak. Toplantıda alınan karar, Elon Musk’ın gelecekteki yaşamına da direkt olarak etki edecek. Toplantıyı internetten canlı olarak takip etmek mümkün.

Kaynak: Inverse, Reuters

Elon Musk Tesla'nın kurucusu olarak hem yönetim kurulu başkanlığı yapıyor hem de genel başkanlığı yürütüyor. Genellikle büyümekte olan yeni şirketlerde izlenen bu yöntem, şirketin büyük kararları daha hızlı almasını sağlayarak büyümeyi tetikliyor. Ancak bazı yönetim kurulu üyeleri Tesla'nın bu aşmayı geride bıraktığını ve artık rollerin yeniden dağıtılması gerektiğini düşünüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği