Tesla otopilotuyla ilk ‘ölümlü’ kaza

Tesla’nın otopilot özelliği bulunan aracı Model S geçtiğimiz günlerde otopilot devredeyken bir kazaya karıştı. Kazada Tesla sürücüsü yaşamını yitirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın otomatik pilot sistemi bulunan Model S otomobili, ilk kez otomatik pilot devredeyken ölümlü bir kazaya karıştı. Şirket Ulusal Karayolları Ulaşım Güvenlik Yönetimi’ni (NHTSA) konu ile ilgili bilgilendirdiğini ve gerekli araştırmanın yapılacağını belirtti.

Florida eyaletinde gerçekleşen kazada otopilot aktif bir şekilde bölünmüş yolda seyahat eden Tesla Model S, kontrolsüz bir kavşakta karşı şeritten gelip dönüş yapmak isteyen bir kamyonun kasasına çarptı. Kaza esnasında otopilotun  ya da sürücünün frenleri kullanmaya çalışmadığı görüldü. Tesla’nın seyahat ettiği yönde gökyüzünün çok parlak olduğu belirtilirken, otopilot sisteminin çok yüksekteki cisimleri ‘yol tabelası’ olarak algıladığı için fren sistemini devreye sokmamış olabileceği düşünülüyor.

Tesla otopilot sistemi bulunan araçların satışı sırasında müşterilerle yaptığı anlaşmada, bu teknolojinin henüz halka açık beta aşamasında olduğunu ve sürücülerin otopilotu kullanırken ellerini sürekli direksiyonda tutması gerektiği belirtiliyor. Tesla yaptığı bu uyarılar sebebiyle oluşabilecek muhtemel kazalardan sorumlu olmayacağını savunuyor. Tesla CEO’su Elon Musk Twitter üzerinden taziyelerini yayınladı.

Sorumluluk üreticide mi sürücüde mi?

Ancak herkes bu görüşe katılmıyor. Volvo baş mühendislerinden Trent Victor, Tesla’nın sürücülere sanki olduğundan daha fazla şey yapabiliyormuş gibi bir his verdiğini ve bu düşüncenin sürücüleri yanlış yönlendirdiğini belirtiyor. Victor’a göre otomatik sürüş konusunda pek çok eylemi başarıyla gerçekleştiren Tesla, sürücülere arabayı tek başına kullanabileceği izlenimi veriyor ancak gerçekte durum böyle değil.

Kaza ile ilgili kimin sorumlu tutulacağı, eğer Tesla suçlu bulunursa diğer otopilot özelliği bulunan Tesla’ların akıbetinin ne olacağı tartışılıyor. NHTSA konu ile ilgili yaptığı açıklamada incelemelerin başlatıldığını açıklarken bu incelemenin Tesla’nın suçlu olduğu ya da olmadığı şeklinde yorumlanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Konudan bağımsız olarak Volvo tarafından 50 bin katılımcı ile yapılan yapılan bir araştırmada ise katılımcıların yüzde 79’u otomatik pilot devredeyken yapılan kazalarda sorumluluğun otomobil üreticisinde olması gerektiğini savundu. Aynı araştırmada katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 55) otomatik pilot bulunan araçlarda direksiyon da bulunması gerektiğini ve sürücünün dilediğinde kontrolü eline alabilmesi gerektiğini savundu. Daha önceden yaptığı açıklamalarda, ürettiği otomatik pilot sisteminin kazalarda yüzde yüz sorumluluk alacağını belirten Volvo için bu olumlu bir haber. Tesla’nın itibarı için ise NHTSA tarafından verilecek karar ve sonrasında yapılacak hamleler büyük önem taşıyor.

tesla-model-s-70d-instrumented-test-review-car-and-driver-photo-658384-s-original

Sürücüsüz araç teknolojisi yavaş yavaş hayatımıza girerken konu ile ilgili yasal düzenlemeler halen hazırlanmış değil. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan kaza ile birlikte emsal niteliği taşıyacak bir karar alınabilir. Tesla’nın Model S aracının otopilotu devredeyken karıştığı ve sürücünün ölümü ile sonuçlanan kazanın ardından inceleme başlatıldı. Şirketin otopilot sisteminin suçlu bulunması halinde Tesla’ya yaptırımlar gelebilir.6 yanıt

Yorumunuz: