Tesla otopilot sistemini güncelliyor

Yeni Tesla otopilot güncellemesi ile birlikte artık otopilot ana sensör olarak radarı kullanacak, kaza anında müdahale edecek, dikkatsiz sürücüleri uyaracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla, otomobillerinin kendi kendine gitmesini sağlayan otopilot özelliğine geniş kapsamlı bir güncelleme getirmeye hazırlanıyor. Bugüne dek kamera ve görsel işleme sistemlerini ana sistem olarak kullanan ve radar sisteminden yardımcı kaynak olarak faydalanan Tesla otomobiller artık radarı birincil sensör olarak kullanacak. Ayrıca yeni sistem, yollarda bulunan trafik levhası, üst geçit gibi sabit engelleri ‘beyaz listeye’ alarak otopilotun araçları daha kolay algılamasını sağlayacak.

Tesla Yazılım Güncellemesi 8.0 ile birlikte gelecek özellikler, geçmişte otopilot sisteminin ayrıt etmekte zorlandığı engellerin kolayca ayırt edilmesini sağlayacak. Geçtiğimiz dönemde Tesla’nın ilk ve tek ölümlü kazasında otopilot sistemi, önüne çıkan kamyonun bir üst geçit olabileceğini tahmin etmiş ve altından geçmeye çalışmıştı. Yeni sistem üst geçitlerin yerini ezbere bildiği için bu tarz karışıklıklar önlenmiş olacak.

Tesla CEO’su Elon Musk, radarın ana sensör olarak kullanılmasının, çözülmesi oldukça zor bir problem olduğunu ve diğer otomobil üreticilerinin bu problemi ‘filo öğrenimi’ (bir markanın tüm araçlarının topladığı verileri bulut üzerinden tek bir merkeze göndermesi) yöntemini kullanmadan gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Kaza anında otopilot müdahale edecek

Acil durumlarda uygulanması için geliştirilen bir başka yöntem de otopilotun, kazanın kaçınılmaz olduğu durumlarda müdahalede bulunması. Otopilot çarpmanın etkisini en aza indirmek adına direksiyonu çevirerek araçtakilerin en az hasarla kurtulmasını sağlayacak. Ayrıca sürücü frene yeterince sert basmıyorsa otopilot frenin tüm kapasitesinin kullanılmasını sağlayacak.

2014’ün Ekim ayından sonra satışı yapılan Model S ve X’lerde bulunan radar sensörünü kullanan yeni teknoloji, edindiği bilgileri, eski araçları da daha akıllı hale getirmek için kullanacak. Son birkaç ayda bunu gerçekleştirmek için çok yoğun çalıştıklarını söyleyen Musk, herkesin kendisine “Bu mümkün değil” dediğini ancak bunu gerçekleştirmenin bir yolunu bulacağına inanarak çalıştığını söyledi.

Güncellemenin ardından gelecek bir başka özellik de öndeki aracın da önünü görebilme özelliği. Tesla’nın radarı, öndeki aracın altından sektirerek gönderdiği radar sinyallerini takip ederek ileride neler olduğunu anlayabilecek. Örneğin yoğun sisli bir yolda, öndeki araç kaza yapsa bile Tesla durumdan haberdar olduğu için kazalardan sıyrılabilecek.

Üç uyarıdan sonra iptal

Son olarak, hala bağımsız bir sistem olarak çalışacak düzeyde olmayan otopilotun başında daima bir sürücü bulunduğunu kanıtlamak amacıyla sürücülerin belirli aralıklarla direksiyonu kullanması gerekecek. Eğer sürücü, art arda üç sesli uyarıyı da dikkate almazsa, otopilot bir sonraki kullanıma kadar devre dışı kalacak. Böylece sürücülerin daima tetikte olmasının sağlanması amaçlanıyor.

Musk güncellemenin önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde, uygun araçlara internet üzerinden gönderileceğini ifade etti.

Kaynak: The Verge

Tesla, otomobillerinin kendi kendine gitmesini sağlayan otopilot özelliğine geniş kapsamlı bir güncelleme getirmeye hazırlanıyor. Bugüne dek kamera ve görsel işleme sistemlerini ana sistem olarak kullanan ve radar sisteminden yardımcı kaynak olarak faydalanan Tesla otomobiller artık radarı birincil sensör olarak kullanacak. Ayrıca yeni sistem, yollarda bulunan trafik levhası, üst geçit gibi sabit engelleri 'beyaz listeye' alarak otopilotun araçları daha kolay algılamasını sağlayacak.

3 Yorum

 • “Bu mümkün değil” demek bu adamların anlayabileceği bir kelime değil. O hayel etti bir kere. YAPIN LA.

  Bu bana Demir Adam filminde Tony Stark’ın bir mağrada kendi şirketinin yaptığı füzelerden söktüğü parçalarla yaptığı “ark reaktörü” nü Kötü ortağı şirketin tüm imkanlarını kullanan bilim adamlarına yaptıramaması.Tony bunu çöplükte yaptı lan.

  Steve’ de aynı kafadaydı. 1 saniye daha erken açılan bir bilgisayar için mühendislere kurduğu baskıdan dolayı psikolojileri bozuluyordu ama oluyordu.

  Türkiye de ki mühendisler şanslı. Adama mühendislik eğitimi veriyorsun sonra da bir başka meslektaşının ürettiği makinayı pazarlaması ve projelendirmesi için kullanıyorsun. Sonra da adam ben mühendisim diyor. Tabi tabi mühendis bey:))

  Yalnız Endüstri 4.0 bizim için büyük fırsat. Çünkü buna sahip olmak için gerekli teknoloji ucuz ve kolay temin edilebiliyor. Yapay Zeka hariç. Onu mecbur IBM’ den ya da Google’ dan alacaksınız..Yalnız edindiğim bilgi ve tecrbe farklılık yaratacak işlere imza atabileceğimizi gösteriyor.

  Elektromekanik taşıyıcılardan, ulaşıma, iletişime, kanalizasyon dan elektrik dağıtımına her alanda ihtiyaç duyulan sistemleri üretebiliriz.

  Araştırın göreceksiniz neden beklediğinize üzüleceksiniz. ÜRETİN !

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği