Tesla’nın radarları görülemeyeni görüyor

Otopilot özelliğinin sağladığı güvenlik önlemleri sayesinde araçtakileri koruyan Tesla, bir kaza sırasında, öndeki araçlar henüz çarpışmadan uyarı verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın yeni radar teknolojisi, tehlike potansiyeli bulunan pek çok durumda sürücüleri koruyor. Daha önce bir çok örneği görülen bu teknoloji, geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir video ile kendi sınırlarını da aştığını gösterdi. Hollanda’da bir otoyolda gerçekleşen kaza sırasında hemen arkadan seyreden bir Tesla Model X aracın otopilotu, şoförün daha kazayı görme imkanı olmadan kaza uyarısı verdi.

Eylül ayında yayınlanan 8.0 versiyonu ile Tesla’nın yazılımı yeni radar işleme teknolojilerini kullanmaya başladı. Bu güncelleme birinci nesil Tesla araçlara internet üzerinden yüklendi. Yeni radar işleme teknolojisinin en önemli özelliklerinden birisi, sadece önünüzdeki aracı değil, onun önündeki araçları da görebilmesi. Şoförün bulunduğu konumdan çok daha farklı noktalardan bakabilen radar, öndeki araç sebebiyle görülemeyen noktaları da tespit edebiliyor.

Bu özellik aşağıdaki videoda net bir şekilde görülebiliyor. Videonun başında Tesla’nın Otopilot Kaza Uyarı Sistemi’nin ortada hiçbir sebep yokken uyarı verdiği görülüyor. Bundan sadece bir saniye sonra öndeki kırmızı aracın, siyah araca arkadan çarpıp yoldan çıktığı, siyah aracın da takla attığı görülüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=eWDYa9kpqrc

Şoförden önce fren yaptı

İlk temas anını şoförün oturduğu yerden görmesi mümkün değil. Ancak kazayı fark eden otopilot uyarıdan kısa bir süre sonra yavaşlamaya başlıyor ve kazaya çok yaklaşmadan aracı durduruyor. Tesla’nın sürücüsü Hans Noordsij ayağını frene atma şansı bulamadan aracın zaten yavaşlamaya başladığını belirtiyor.

Şans eseri kimsenin ciddi bir zarar görmediği kazada otopilotun sadece bir öndeki aracı değil, onun önündeki yol durumunu da takip ettiği net bir şekilde görülebiliyor. Şimdilik birinci nesil Tesla’lara gönderilen bu yazılım güncellemesi yakında ikinci nesil araçlara da gönderilecek.

Her ne kadar bu teknoloji oldukça etkileyici ve etkili olsa da, otomobil kullanırken kazalardan korunmanın en etkili yolu halen her zaman dikkatli olmak ve kontrolü elden bırakmamak.

Kaynak: Electrek

Tesla'nın yeni radar teknolojisi, tehlike potansiyeli bulunan pek çok durumda sürücüleri koruyor. Daha önce bir çok örneği görülen bu teknoloji, geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir video ile kendi sınırlarını da aştığını gösterdi. Hollanda'da bir otoyolda gerçekleşen kaza sırasında hemen arkadan seyreden bir Tesla Model X aracın otopilotu, şoförün daha kazayı görme imkanı olmadan kaza uyarısı verdi ve frene bastı.

https://www.youtube.com/watch?v=eWDYa9kpqrc

2 Yorum

  • Kaza yapan araç yavaşlayan trafiğe rağmen hız kesmeyip sağ tarafa kaçmaya çalışıyor bu bir şoförün çok rahat görebileceği bir durum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği