Tesla yazılımını ücretli güncelleyecek

Tesla, aynı özelliklere sahip otomobillerden yazılımı güncel olanı daha pahalıya satıyor. Güncel olmayan modeller için güncelleme için para talep ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla Motors geçtiğimiz hafta, daha önce üretimini durdurduğu ucuz elektrikli otomobili Model S60’ın yeni versiyonunu tanıttı. S60, 66 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılacak ve tek şarjda 335 kilometreye yol yapabilecek. 8 bin 500 dolar fazla ödeme yapan kullanıcılar ise güncellenmiş versiyon S75’i satın alabilecekler. Bu otomobil 64 kilometre daha fazla yolculuk kapasitesine sahip.

Güncellenmiş versiyonun daha büyük bir bataryaya sahip olduğunu düşünebilirsiniz ancak durum öyle değil. Her iki araç da birbirinin aynı ve ikisinde de 75 kWh batarya bulunuyor. Tek fark ise düşük modeldeki yazılımın batarya kullanım kapasitesini sınırlandırarak menzilini düşürmesi. Yani kullanıcılar bir S60’ı tek bir yazılım güncellemesiyle S75’e çevirebilirler. Tesla bu değişikliği yapmak için 9 bin dolar istiyor (aracı direkt güncellenmiş olarak alırsanız 500 dolar daha az ödüyorsunuz). Bu değişikliğin yapılması için aracı servise götürmenize bile gerek yok. Tesla bu değişimi uzaktan yapabiliyor.

Tesla benzer seçenekleri yeni aracı Model S’in otopilot özelliği için de sunuyor. Kameralar, radar ve ultrasonik sensörler araçta standart olarak geliyor ancak otopilot özelliğini kullanabilmek için araca yazılımın yüklenmesi gerekiyor. Bu yazılımı satın alma esnasında talep ederseniz 2 bin 500 dolar, daha sonra ekletmek isterseniz 3 bin dolar ödemeniz gerekiyor.

Araç satın alanlara, daha büyük tekerlekler, daha iyi bir ses sistemi gibi pahalı seçenekler her zaman sunuldu. Ancak Tesla müşterilerin araçta zaten bulunan ekipmanı kullanma izni almak için binlerce dolar ödemeyi kabul edip etmeyeceğini test ediyor.

Tesla chart0

Aşağıda 8 bin 500 dolarlık batarya yazılımı güncellemesinin Model S üzerinde yaptığı değişikliği görebilirsiniz:

tesla chart1

Batarya güncellemesi ayrıca Tesla’nın 4×4 sürüş imkanı sağlayan ‘D’ versiyonunda da bulunuyor. D versiyonunda Model S’in önüne bir motor daha ekleniyor. Böylece hızlanma ve ortalama menzil artırılmış oluyor.

Tesla chart2

tesla-model-s-cars-xlarge

Tesla daha önce üretimini durdurduğu S60 modelini tekrar satışa sunma kararı aldı. Aynı modelin yazılımı güncellenmiş versiyonu ise S75 adıyla satılıyor. S75'in tek şarjda alabildiği yol 64 km daha fazla. Ancak bu fark donanımdan değil yazılımdan kaynaklanıyor ve 9 bin dolar veren S60 sahiplerinin yazılımı küçük bir işlemle güncellenebiliyor.

4 Yorum

  • Elon Musk Amerikalıların yeni Steve Jobs projesi, o nedenle Tesla nın pazarlama teknikleri bana tuhaf gelmiyor açıkçası. Eminim Avrupalılar ve Japonlar Tesla dan çok daha kaliteli elektirikli araçlar üretiyordur fakat reklam konusunda Amerikalılar kadar iyi değiller.

  • Gelecek Tesla Motors da sadece tekerleklere gerek kalmadan nasıl bir öngörü projesi üretebilecekler merakla bekliyorum… Yazılım satışı daha geniş bir pazara ulaştı….

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği