Tesla, Semi ve Roadster modellerini tanıttı

Tesla, elektrikli kamyonu Tesla Semi ile ‘dünyanın en hızlı otomobili’ olarak tanımladığı Tesla Roadster’ı tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla, elektrikli kamyonu Tesla Semi ile ‘dünyanın en hızlı otomobili’ olarak tanımladığı Tesla Roadster‘ı tanıttı.

Şirketin, ‘bu zamana kadarki en güvenli ve rahat kamyon’ olarak nitelendirdiği Tesla Semi’ın dört adet bağımsız motoru araca maksimum güç ve hızlanma kazandırırken enerji maliyetini en aza indiriyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre Tesla Semi, yüklü değilken 0-100 kilometre hızlanmayı 5 saniyede, yüklüyken ise 20 saniyede gerçekleştiriyor. Tesla Semi, 480-800 kilometre arası bir menzile sahip.

Kamyonun gelişmiş oto-pilot özelliği kazaları önlemeye yardımcı olurken tam ortaya yerleştirilen sürücü koltuğu sürücüye maksimum görüş açısı ve kontrol sağlıyor.

Elon Musk’ın ‘bu zamana kadar seri üretimi yapılan en hızlı otomobil’ olacağını belirttiği Tesla Roadster ise 0-100 kilometre hızlanmasını sadece 1,9 saniye içinde gerçekleştiriyor. Aracın azami hızı saatte 400 kilometre. Musk, aracın tek seferlik şarjla yaklaşık bin kilometre yol kat edebileceğini söylüyor. Otomobilin taban fiyatı 200 bin Dolar olarak belirlendi. Rezervasyon ücreti olarak da 50 bin Dolar ödemek gerekiyor. Tesla, Roadster’ı 2020 yılından itibaren yollarda görmeye başlayacağımızı söylüyor.

Şirket, Tesla Semi’ın yüksek kapasiteli bataryalarının şarj edilebilmesi için araçları için sunduğu ‘supercharger’ istasyonlarından çok daha güçlü olan ‘megacharger’ istasyonlarını inşa edecek. Tıpkı supercharger istasyonları gibi megacharger istasyonları da dünyanın her yerine kurulacak. İstasyonlar güneş enerjisiyle çalışacak. Yeni istasyonların ne zaman nereye inşa edileceği ya da kullanım ücretinin ne kadar olacağı henüz bilinmiyor fakat Musk, Tesla Semi’ın üretiminin 2019’da başlayacağını söyledi.

Kaynak: Tesla, Mashable

Tesla, elektrikli kamyonu Tesla Semi ile ‘dünyanın en hızlı otomobili’ olarak tanımladığı Tesla Roadster’ı tanıttı. Şirketin, ‘bu zamana kadarki en güvenli ve rahat kamyon’ olarak nitelendirdiği Tesla Semi’ın dört adet bağımsız motoru araca maksimum güç ve hızlanma kazandırırken enerji maliyetini en aza indiriyor. Musk’ın açıklamasına göre Tesla Semi, yüklü değilken 0-100 kilometre hızlanmayı 5 saniyede, yüklüyken ise 20 saniyede gerçekleştiriyor. Tesla Semi, 480-800 kilometre arası bir menzile sahip. Kamyonun gelişmiş oto-pilot özelliği kazaları önlemeye yardımcı olurken tam ortaya yerleştirilen sürücü koltuğu sürücüye maksimum görüş açısı ve kontrol sağlıyor. Elon Musk’ın ‘bu zamana kadar seri üretimi yapılan en hızlı otomobil’ olacağını belirttiği Tesla Roadster ise 0-100 kilometre hızlanmasını sadece 1,9 saniye içinde gerçekleştiriyor. Aracın azami hızı saatte 400 kilometre. Musk, aracın tek seferlik şarjla yaklaşık bin kilometre yol kat edebileceğini söylüyor. Otomobilin taban fiyatı 200 bin Dolar olarak belirlendi. Rezervasyon ücreti olarak da 50 bin Dolar ödemek gerekiyor. Tesla Semi’ın üretiminin 2019’da başlayacağını belirten Musk, Roadster’ı yollarda görmek için 2020’ye kadar bekleyeceğimizi söyledi.Yorumunuz: