Tesla’nın yeni ‘mega’ şarj istasyonları

Tesla CEO'su Elon Musk, 'supercharger' adlı şarj istasyonlarını, yeni imkanlarla birlikte 'megacharger'lara dönüştürme planını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin elektrikli araçlarının şarj edildiği ‘supercharger’ istasyonlarını, yeni imkanlarla birlikte ‘megacharger’lara dönüştürme planını açıkladı. Buna göre Tesla’nın şarj istasyonlarında yemek, kahve, tuvalet gibi imkanlar da sunulacak. Yani, ‘supercharger’lar birer dinlenme tesisine dönüşecek.

Tesla şimdilik şarj istasyonlarını merkezi noktalara yerleştirerek, araç şarj olduğu sırada yolcuların da vakit geçirecek imkanlar bulmasını sağlamaya çalışıyor. Ancak bu imkanlar istasyon dahilinde ve her şeyden önemlisi Tesla markasıyla sunulursa şirket sadece müşterilerine hizmet sunmakla kalmayacak ayrıca sürüş deneyiminin her alanını kontrol etmiş olacak.

Aslında bu dinlenme tesislerinde sunulacak imkanlar için Starbucks gibi alanında uzman bir restoran işletmecisiyle ya da Amazon gibi ürün gamı çok geniş olan satış şirketleriyle iş birliği yapılabilir. Böyle bir hamle başlangıçta kulağa mantıklı geliyor ancak Tesla’nın müşterilerini başka şirketlerin eline bırakması çok da akıllıca bir karar olmayabilir.

Üst düzey Tesla deneyiminin uzantısı

Tesla şu anda kendisini üst düzey hizmet ve üstün sürüş deneyimi ile ilişkilendirmeyi başarabilmiş bir şirket. Müşterileri Tesla sahibi olmaktan gurur duyuyor. Öyle ki, Tesla’nın sadece yeni bir otomobil çıkaracağını açıklaması bile insanların binlerce Dolar ödeyip sıraya girmesine sebep oluyor. Bu alanda Tesla’nın, tıpkı Apple’ın yaptığı gibi tüm kullanıcı deneyimini kontrol altında tutması oldukça önemli. ‘Megacharger’ istasyonları, Tesla deneyimini otomobil dışına da taşımak için büyük bir fırsat.

Aslında Tesla da sadece bir otomobil değil bir deneyim sattığının farkında. Çoğu otomobil üreticisinin aksine, her türlü donanımı, yazılımı hatta araç içi eğlence sistemini bile kendi bünyesinde geliştirmeye özen gösteriyor. Haliyle ‘Megacharger’ istasyonlarının da Tesla deneyiminin bir uzantısı olarak tamamen Tesla yönetiminde olacağını düşünmekte herhangi bir sorun yok. Kim bilir belki de Tesla bu istasyonlarda satmak üzere kendi kahvesini bile üretebilir. Gelecekte Tesla otomobilimizin şarj olmasını beklerken Tesla kahvelerimizi yudumlayabiliriz.

Kaynak: Business Insider

Tesla CEO'su Elon Musk, şirketin elektrikli araçlarının şarj edildiği 'supercharger' istasyonlarını, yeni imkanlarla birlikte 'megacharger'lara dönüştürme planını açıkladı. Buna göre Tesla'nın şarj istasyonlarında yemek, kahve, tuvalet gibi imkanlar da sunulacak. Yani, 'supercharger'lar birer dinlenme tesisine dönüşecek. Tesla'nın, müşterilerine otomobillerinde sunduğu üst düzey deneyimi bu istasyonlarda devam ettirmeyi planladığı düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği