Elon Musk bütün Avrupa’yı şarj istasyonlarıyla donatmak istiyor

Elektrikli araç üreticisi Tesla, hızlı şarj istasyonları Supercharger’ları 2019’un sonuna kadar bütün Avrupa’ya yaymak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektrikli araç üreticisi Tesla, hızlı şarj istasyonları Supercharger’ları 2019’un sonuna kadar bütün Avrupa’ya yaymak istiyor. Çarşamba günü Twitter’dan kendisine ulaşan ve İrlanda’daki bazı bölgelerde şarj istasyonlarının yetersiz olduğunu belirten bir kullanıcıya yanıt olarak Musk “Önümüzdeki yıl Supercharger’lar Avrupa’nın tamamını kapsayacak. İrlanda’dan Kiev’e, Norveç’ten Türkiye’ye” yanıtını verdi.

Planlar hedeflendiği gibi devam ederse genişleme sadece Tesla için değil, Avrupa’daki tüm elektrikli araçlar için olumlu bir gelişme olacak. Tesla’nın web sitesine göre şu anda dünya genelinde 1386 Supercharger istasyonu bulunuyor. Ancak hala Doğu Avrupa’da ve İskandinavya’da büyük boşluklar yer alıyor. Musk tüm bu boşlukların önümüzdeki yıl kapatılacağını söylüyor.

Musk önceki sözünü tam olarak tutmadı

Musk Tesla hakkında haberleri kendi kişisel hesabından attığı tweetlerle bildirmeye alışkın ancak Supercharger konusunda verdiği sözler her zaman tutulmayabiliyor. Musk daha önce 2018’in sonunda toplam 18 bin şarj cihazı sözü vermişti. Bugün 1386 istasyonda toplam 11 bin 583 şarj cihazı bulunuyor. Ancak Avrupa’daki mevcut Supercharger altyapısına bakıldığında 2020’ye kadar kıtanın tamamının kaplanması makul bir hedef gibi duruyor.

Musk bir başka tweet’inde 2020’den itibaren Afrika’ya yöneleceklerini söyledi. Şimdilik Afrika’da tek bir Supercharger bile yok. Afrika ve Avrupa’da ilk Supercharger’ların hangi ülkelere yerleştirileceği henüz belli değil. Ancak Musk’a bakılacak olursa Tesla elektrikli araçlarını kısa sürede tüm dünyaya yaymanın peşinde.

Kaynak: Futurism

Elektrikli araç üreticisi Tesla, hızlı şarj istasyonları Supercharger’ları 2019’un sonuna kadar bütün Avrupa’ya yaymak istiyor. Çarşamba günü Twitter’dan kendisine ulaşan ve İrlanda’daki bazı bölgelerde şarj istasyonlarının yetersiz olduğundan şikayet eden bir kullanıcıya yanıt olarak Musk “Önümüzdeki yıl Supercharger’lar Avrupa’nın tamamını kapsayacak. İrlanda’dan Kiev’e, Norveç’ten Türkiye’ye” yanıtını verdi.Bir yanıt

Yorumunuz: