Avrupa’da 1 milyonuncu elektrikli araç satıldı

Avrupa'da elektrikli araç satışı bu yılın ilk yarısında yüzde 42 büyüme gösterdi ve toplamda 1 milyonun üzerine çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa’da artık 1 milyondan fazla elektrikli araç var. Yeni rakamlara göre Avrupa’da elektrikli araç satışı bu yılın ilk yarısında yüzde 40’tan fazla büyüme gösterdi. Avrupa, 1 milyonuncu elektrikli araca Çin’den sonra, ABD’den önce ulaştı. ABD’de bu yıl içinde Tesla’nın son modelinin getirdiği heyecanla birlikte bu hedefe ulaşılması bekleniyor.

Ocak-Haziran arasında Avrupa Birliği, Norveç, İsviçre, İzlanda ve Liechtenstein’da toplam 195 bin civarında elektrikli araç satıldı. Geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında bu sayıda yüzde 42 artış olduğu görülüyor. Büyümenin hızlanmasıyla birlikte, Avrupa’da yıl sonuna kadar 1,35 milyon elektrikli araca ulaşılması bekleniyor.

EV Volumes pazar analisti Viktor Irle “Bir milyon elektrikli araç, ulaşımın elektrikli hale gelmesi ve karbon salınım hedeflerinin yakalanması için önemli bir kilometre taşı ancak tabii ki yeterli değil.” diyor.

Bu rakamlara tam elektrikli araçların yanı sıra, batarya gücüyle kısa bir mesafe kat edebilen hibrit araçlar da dahil. Elektrikli araç satışları artmış olsa da Avrupa’da yılın ilk yarısında yeni kayıt yaptıran araçların sadece yüzde 2’si elektrikli. Yıl sonuna kadar bu oranın yüzde 2,35 olması bekleniyor.

Kuzeyde çok popüler

Norveç elektrikli araç konusunda liderliğini sürdürüyor. Toplam 36 bin 500 elektrikli araç satışıyla, yılın ilk yarısındaki yeni elektrikli araçların yüzde 37’sini kaydeden ülke, özellikle devlet desteği sayesinde bataryalı araçlar konusunda uzun zamandır liderliği elinde bulunduruyor. Ancak Avrupa’nın bir numaralı otomobil üreticisi Almanya’daki hızlı büyüme, yakın zamanda toplam satış rakamlarında Almanya’nın Norveç’i geride bırakacağını gösteriyor.

Hollanda ve Danimarka’da da büyüme oranları tatmin edici ancak Birleşik Krallık büyümede biraz geride kalmış gibi duruyor. Bunun sebebi olarak ülkede üretim yapan Ford ve Vauxhall gibi şirketlerin çok fazla elektrikli model sunmaması gösteriliyor. Birleşik Krallık yılın ilk yarısında 30 bin 40 adet elektrikli araç sattı. Tamamen elektrikli araç satışlarında yüzde 6 azalma görülürken hibrit araçların satışı ise yüzde 50 arttı.

Birleşik Krallık genelinde hızlı elektrikli araç şarj istasyonları kurmayı planlayan Pivot Power şirketi, ülkenin Kuzeyli ülkelerle aradaki farkı kapatma konusunda iyi bir konumda olduğunu söylüyor. Şirketin CEO’su Matt Allen “Bir milyonuncu satış, tüketicilerin niyeti bakımından açık bir işaret. Düşük maliyetli, doğru konumlandırılmış şarj istasyonları bu ivmeyi yakalamak için hayati önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: The Guardian

Yeni rakamlara göre Avrupa'da elektrikli araç satışı bu yılın ilk yarısında yüzde 42 büyüme gösterdi ve toplamda 1 milyonun üzerine çıktı. Büyümenin hızlanmasıyla birlikte, Avrupa'da yıl sonuna kadar 1,35 milyon elektrikli araca ulaşılması bekleniyor. Elektrikli araç satışında Norveç'in liderliği devam ederken, Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi ülkelerde de yüksek büyüme oranları kaydedildi. Bu ivmenin devam etmesi için elektrikli araçların hızla şarj edilebileceği istasyonlar kurulması gerekiyor.

4 Yorum

  • 1980’li yıllarda elektrikli otomobil lafı bile edilmezdi. O zamanları yaşayanların yaşamı acılarla doludur. Petrol ve fosilciler sürek avı yaptırıyor ve limitsiz enerjiyi savunanların itibarını yokederek sokaklarda serserilerle tacizcileri üzerlerine salıyorlardı. Allah büyüktür. Allahın sopası yok. Dünya atmosferini kirlettiler. Fosilcilerden çöplenenlerde uşaklarıydı. Hepsine bir bardak soğuk su.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği