Norveç’te yeni araçların yarısı çevre dostu

Dünyanın kişi başına en fazla elektrikli araç bulunduran ülkesi Norveç, bu yıl kayıt yaptıran araçların yarısının elektrikli ya da hibrit olduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın kişi başına en fazla elektrikli araç bulunduran ülkesi Norveç, pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yıl kayıt yaptıran araçların yarısının elektrikli ya da hibrit olduğunu açıkladı. Ülkenin İklim ve Çevre Bakanı Vidar Helgesen, “Bu Norveç’in elektrikli araçlardan oluşan bir trafiğe sahip olması yolunda bir kilometre taşı. Ayrıca yeşil ulaşım politikalarının da işe yaradığının bir kanıtı” şeklinde konuştu.

Ocak ayında satılan araçların yüzde 17,6’sı elektrikli yüzde 33,8’i ise hibrit araçlardan oluşuyordu. Toplamda yüzde 51,4’e ulaşan oranlar, içten yanmalı motoru bulunan araçları geride bıraktı. Elektrikli ve hibrit araçların oranı Şubat ayında 47,8’e düşse de yine de 2017 Norveç’te temiz ulaşım için önemli bir yıl olmaya devam ediyor.

Tüm bu çabalarla çelişen bir şekilde, Batı Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi olan Norveç, petrolle çalışan araçlara çok fazla vergi uyguluyor. Öte yandan elektrikli araçlar neredeyse bütün vergilerden muaf. Hatta elektrikli araç sahipleri, ücretli yollardan para ödemeden geçebiliyor, feribotları ya da halka açık park alanlarını ücretsiz kullanabiliyor ve otobüslere ayrılan şeritlerden gidebiliyor.

Hibrit araçlar daha çok tercih ediliyor

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Norveç 100 bininci elektrikli aracının kaydını yaptı. Halen menzil sorunu yaşayan ve büyük modelleri yüksek fiyatlara satılan elektrikli araçlar bu alanda hibrit araçlarla rekabet içinde. İçten yanmalı motor ve elektrikli motorun bir arada kullanıldığı bu modeller artık Norveç’te motor gücüne göre değil, karbondioksit salınım oranlarına göre vergilendiriliyor. Böylece ülkede düşük emisyonla yüksek güce ulaşabilen araçlar çok daha yaygın hale geldi.

Norveç 2020’ye kadar kilometre başına karbondioksit salınımını 85 gramın altında tutmak istiyor. Bu aslında Norveç için çok zor bir hedef değil. 2012’de bu yasa kabul edildiğinde kilometre başına 133 gram olan karbondioksit salınım oranları şu anda 88 grama kadar düşmüş durumda. Hatta Ocak ayında bu rakam 84 grama düşerek hedeflenen noktaya ulaşmıştı.

Kaynak: PHYS

Dünyanın kişi başına en fazla elektrikli araç bulunduran ülkesi Norveç, pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yıl kayıt yaptıran araçların yarısının elektrikli ya da hibrit olduğunu açıkladı. Ülkenin İklim ve Çevre Bakanı Vidar Helgesen, "Bu Norveç'in elektrikli araçlardan oluşan bir trafiğe sahip olması yolunda bir kilometre taşı. Ayrıca yeşil ulaşım politikalarının da işe yaradığının bir kanıtı" şeklinde konuştu. Ocak ayında satılan araçların yüzde 17,6'sı elektrikli yüzde 33,8'i ise hibrit araçlardan oluşuyordu. Toplamda yüzde 51,4'e ulaşan oranlar, içten yanmalı motoru bulunan araçları geride bıraktı. Elektrikli ve hibrit araçların oranı Şubat ayında 47,8'e düşse de yine de 2017 Norveç'te temiz ulaşım için önemli bir yıl olmaya devam ediyor. Ülkede elektrikli araçlar neredeyse bütün vergilerden muaf ve park yeri, feribot, otoyol gibi hizmetleri ücretsiz olarak kullanabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği