Norveç’te 2018’de satılan otomobillerin yarısı hibrit veya elektrikliydi

Fosil yakıtlı otomobil satışlarını 2025'e kadar sonlandırmak isteyen Norveç bu hedefe bir adım daha yaklaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Norveç petrol satarak zenginleşti ancak fosil yakıtın kendi yollarında bir geleceği olmadığına inanıyor. Ülkede fosil yakıtlı otomobil satışlarının 2025’e kadar bitirilmesi planlanıyor.

2018 tarihli son verilere göre, geçtiğimiz yıl satılan tüm binek araçların yarısı ya elektrikli ya da hibrit idi. En çok satılan otomobil tamamen elektrikli Nissan Leaf oldu.

Norveç, bu alanda kısa sürede çok yol aldı. 2013 yılında ülkede satılan araçların sadece yüzde 6’sı tamamen elektrikli ya da hibritken 2017 yılına gelindiğinde, bu rakam yüzde 39’a yükseldi. Bu da onu alanında lider durumuna getirdi. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre ikinci sırada yüzde 12 ile İzlanda, üçüncü sırada da yüzde 6 ile İsveç yer alıyordu.

2017’de Norveç’te binek araç satışı 159 bin adetle zirveyi görmüştü. 2018’de bu rakam 148 bin oldu. Elektrikli araç satışında ise yüzde 40’lık bir artış söz konusu.

Norveç, elektrikli otomobil alıcılarına pek çok avantaj sunuyor: İthalat vergisi yok, satış vergisi yok, araç kayıt ücreti yok. Ücretli yollara ücretsiz erişim ve bazı bölgelerde ücretsiz otopark imkanı da sağlanıyor. Buna rağmen rağmen 2025 hedefine ulaşıp ulaşamayacağı konusunda şüpheler mevcut.

Norveç Ulaştırma Ekonomisi Enstitüsü’nden Lasse Fridstroem Reuters’a verdiği röportajda ülkede pek çok kişinin özel bir park yeri olmadığına ve evde bir şarj noktası kurulmazsa elektrikli otomobil satın almak istemeyeceklerine dikkat çekiyor. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, Norveç’teki elektrikli araç sahiplerinin yüzde 90’ından fazlası otomobilini en az haftada bir evde şarj ediyor.

Bununla birlikte Norveç’in (veya İzlanda ve İsveç’in) elektrikli otomobillere geçişi sağlamak adına küçük ve zengin bir ülke olmanın avantajlarına sahip olduğu söylenebilir. Elektrikli otomobillerin 2017’deki satışların sadece yüzde 1 ila yüzde 3’ünü oluşturduğu ABD veya Çin gibi ülkeler için böyle bir geçişin çok daha zor olduğunu belirtmekte fayda var.

Kaynak: Quartz

Norveç petrol satarak zenginleşti ancak fosil yakıtın kendi yollarında bir geleceği olmadığına inanıyor. Ülkede fosil yakıtlı otomobil satışlarının 2025'e kadar bitirilmesi planlanıyor. Norveç, elektrikli otomobil alıcılarına pek çok avantaj sunuyor: İthalat vergisi yok, satış vergisi yok, araç kayıt ücreti yok. Ücretli yollara ücretsiz erişim ve bazı bölgelerde ücretsiz otopark imkanı da sağlanıyor. Buna rağmen rağmen 2025 hedefine ulaşıp ulaşamayacağı konusunda şüpheler mevcut.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği