Tesla 7,5 milyar dolarlık ön sipariş aldı

Model 3, 35 bin dolara satılacak. 2017'nin sonunda satışa çıkması beklenen otomobil için ilk günden 180 bin kişi rezervasyon yaptırdı.
  • Tesla merakla beklenen aracı Model 3’ü tanıttı. 35 bin dolara satılacak olan araç kendi sınıfının en iyisi.
  • Saatte 100 km hıza 6 saniyede ulaşabilen Model 3, güvenlik ve konfor alanlarında da iddialı.
  • Model 3 için ilk 24 saatte 180 bin rezervasyon alan Tesla, 2017’de bu satışları gerçekleştirdiğinde 7,5 milyar dolar kazanacak.

Tesla model 3

Tesla’nın uzun zamandır beklenen 35 bin dolarlık elektrikli otomobili Model 3 sonunda tanıtıldı. Eski Tesla modellerine göre on binlerce dolar düşük bir ücretle satışa sunulacak otomobil, Tesla’nın temel özellikleri olan hız ve konfordan da ödün vermiyor. 0-100 km hıza sadece 6 saniyede ulaşabilen Model 3 bu alanda BMW’nin giriş seviyesi modellerinden ya da Mercedes C serisinden daha iyi.

5 yetişkinin rahatlıkla seyahat edebileceği şekilde tasarlanan otomobilin iç hacmi eski modellere göre biraz küçültülmüş. Ancak biraz ileri alınan ön koltuklar ve panel sayesinde kimse sıkışık bir şekilde oturmak zorunda kalmayacak. Aracın boyutu küçülse de bagaj hacmi oldukça büyük. Elon Musk bunu “7 fit (215 cm) boyunda bir sörf tahtasını araca koyabileceksiniz” diyerek açıklıyor.

Aracın ön camı, üst kısımdan geçerek arkaya uzanıyor. Model 3’e daha ferah bir hava kazandıran bu tasarım ayrıca ultraviyole ışınlara karşı da koruma sağlıyor. Camın ayrıca ısı yalıtımına katkıda bulduğu belirtiliyor.

Diğer tüm Tesla otomobillerinde bulunan ‘hızlı şarj’ özelliğine sahip olan Model 3 tek şarjda 350 km yol alabilecek. Bunun minimum rakam olduğunu belirten Elon Musk, ilk serinin üretimine kadar bu rakamı daha yukarıya çekmeye çalışacaklarını ifade etti.

Model 3 güvenlik konusunda da iddialı. Elon Musk “Güvenlik testlerinden ortalama 5 yıldız değil, her birinden tek tek 5 yıldız alacak” diyerek araca olan güvenini dile getirdi.

7,5 milyar dolar cepte

Yeni model 1 Nisan’da açıklandı ancak bin dolar karşılığında yapılan rezervasyonlar 31 Mart’ta başlatıldı. Daha aracı kimse görmemişken ve hiçbir özelliği belli değilken rezervasyon yaptıranların sayısı 134 binin üzerindeydi. Araç açıklandıktan sonra 24 saatlik veriyi açıklayan Elon Musk, toplamda 180 bin rezervasyon olduğunu bunun da 7,5 milyar dolarlık araç satışına tekabül ettiğini belirten bir tweet attı.

Şimdiden bu kadar büyük ilgi uyandıran araç 2017’nin sonuna kadar satışa çıkmayacak. Hatta Elon Musk’ın “Önümüzdeki yıl ilk teslimatları yapacağımıza inanıyorum” şeklindeki açıklaması, 2018’e de sarkma ihtimali olabileceği şeklinde yorumlandı. Chevrolet’nin 2016 sonunda satışa sunmayı planladığı elektrikli otomobili Bolt, Model 3’ün en yakın rakibi olarak görülüyor. Çıkış tarihi olarak avantajlı görünen Bolt’un Tesla’yı bekleyenlerin aklını çelebileceği düşünülüyor. Ancak araç daha tanıtılmadan rezervasyon yaptıranların sayısı düşünüldüğünde, Tesla müşteri bulmak için bir sorun yaşayacak gibi görünmüyor.

Çocuklar da düşünüldü

Öte yandan yüksek hızı ve etkileyici tasarımı ile yetişkinlerin ilgisini çeken Tesla çocukları da unutmadı. RadioFlyer işbirliği ile hazırlanan Tesla for Kids, akülü araba kavramına yeni bir boyut kazandırıyor. Müşterilerini çekirdekten yetiştirmeyi amaçlayan Tesla’nın çocuklar için ürettiği bu modelin iki hız ayarı bulunuyor. Yeni başlayanlar için saatte 5 km maksimum hız ya da daha deneyimli kullanıcılar için saatte 10 km maksimum hız seçenekleri sunuluyor.

Yedek batarya, araç kılıfı ve kişiye özel plaka gibi ek seçenekleri bulunan Tesla for Kids standart olarak 499 dolara (yaklaşık bin 400 TL) satılıyor. Tüm ek özellikleri almak isterseniz fiyat 789 dolara (yaklaşık 2 bin 225 TL) kadar çıkabiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği