Tesla Model 3’ü satışa sundu

Daha önce yüksek performanslı ve pahalı spor otomobiller üreten Amerikan otomobil üreticisi Tesla, yeni standart fiyatlı otomobili Model 3'ü satışa sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yeni otomobili Model 3’ü satışa sundu. Daha önce yüksek performanslı ve pahalı spor otomobiller üreten şirket ilk kez standart otomobil fiyatlarına yakın bir model üretti. Herkes Tesla’nın 35 bin Dolar’a satmayı planladığı bu modelin gerçekten diğer Tesla modellerindeki hissi yaratma konusunda ne kadar başarılı olacağını merak ediyordu. İlk izlenimler Tesla’nın bunu başardığı yönünde.

Aracın minimalist tasarımı ilk göze çarpan özelliği. Sürücü koltuğuna oturan kişi hiçbir gösterge ile karşılaşmadan sadece yolu görebiliyor. Tüm göstergeler, ön panelin ortasına yerleştirilmiş 15 inç ekranlı bir dokunmatik ekrana aktarılmış. Sürücü, direksiyonda bulunan kollar aracılığıyla bu ekranda gezinebiliyor ya da dokunmatik ekranı kaydırarak aracın göstergelerine göz atabiliyor.

Yeni nesil sürücülere hitap ediyor

Sürücünün kolayca erişebileceği bir kablosuz şarj yatağı da aracın teknoloji meraklılarına hitap ettiğinin bir kanıtı. Zaten akıllı telefon aracı kullanmak için gerekli bir aksesuar. Kapısında bir anahtar girişi bulunmayan araç, Tesla’nın akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol ediliyor. Ancak akıllı telefonunuzun şarjı bittiğinde ya da aracı valeye teslim edeceğinizde kullanabileceğiniz, kredi kartı görünümlü bir anahtar da bulunuyor.

Aracın en önemli özelliklerinden biri de ferah olması. Diğer modellere göre daha küçük olarak üretilen Model 3, iç alan genişliği olarak önceki modelleri aratmıyor. Arka koltuk ile ön koltuk arasındaki boşluk, sürücünün koltuğu kendi ihtiyacına göre ayarlamasına imkan sağlıyor. Koltuk çok geriye itilse bile arkada oturanları rahatsız etmeyecek bir boşluk kalıyor. Ferahlığı sağlayan bir diğer etken de aracın havalandırma sistemi. Minimalist tasarımı etkilememek için arkada tek bir noktadan hava üfleyen havalandırma, aracın havasız kalmasını engellemek için yeterli oluyor.

Kontrol sürücünün elinde

Model 3, daha önce Elon Musk tarafından belirtildiği gibi, 0-100 km hıza 5,6 saniyede ulaşabiliyor. Bu kadar çabuk hızlanan bir araç aynı başarıya sahip frenlerle de donatılmış. Yani birden hızlandığınızda kendinizi aracın kontrolünü kaybetmiş gibi hissetmiyorsunuz.

Asıl soru, test sürüşü için sunulan bu konforun seri üretimdeki araçlarda kendine ne kadar yer bulabileceği. Tesla 35 bin Dolar’a böyle lüks hissi yaratan bir araç satabilirse yeni nesil araçlar arasında önemli bir yere sahip olması işten bile değil.

Kaynak: The Verge, Business Insider

Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yeni otomobili Model 3'ü satışa sundu. Daha önce yüksek performanslı ve pahalı spor otomobiller üreten şirket ilk kez standart otomobil fiyatlarına yakın bir model üretti. Herkes Tesla'nın 35 bin Dolar'a satmayı planladığı bu modelin gerçekten diğer Tesla modellerindeki hissi yaratma konusunda ne kadar başarılı olacağını merak ediyordu. İlk izlenimler Tesla'nın bunu başardığı yönünde.

3 Yorum

  • Merhaba,
    Arac zaten cok uzun süredir satista ancak bu etkinlikle ilk üretilen araclar ilk siparis edenlere teslim edildi. Araci satin alma konusunda degisen bir sey yok, 1000 dolari yatirip siparis veren herkes siraya girip (Su anda sira Aralik 2018 civarlarindaymis) aracini beklemeye baslayabilir. Yani kisaca Tesla araci satisa sunmadi, sadece teslim etmeye basladi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği