Yeni kuşak Tesla araçlarına yönelik ipuçları

Tesla CEO'su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla, şirketin yeni otomobilleri hakkında bazı bilgileri takipçileriyle paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla, şirketin yeni otomobilleri hakkında bazı bilgileri takipçileriyle paylaştı. Musk, yeni Model 3 elektrikli sedan otomobilin ilk  sadece arkadan itişli olacağını ifade etti. Ayrıca Model 3’ün performans amacıyla bazı özelliklerden vazgeçeceğini belirten Musk, geliştirme aşamasındaki yeni Tesla Roadster spor araba ile ilgili de bazı bilgiler verdi.

Model 3’ün adı neden Model 3 oldu?

Musk öncelikle Model 3’ün Tesla araçları arasındaki konumunu netliğe kavuşturdu: “İnsanların Model 3’ü, yeni jenerasyon Tesla modeli olarak algıladıklarını gördüm. Durum bu değil. Model 3 aslında Model S’in daha küçük ve ucuz versiyonu. Daha az menzili, daha az motor gücü ve daha az özelliği var. Model S’in daha ileri teknolojiye sahip.”

Musk ayrıca Model 3’ün adının neden bu şekilde seçildiğini de açıkladı. Daha önce Model S ve Model X’i piyasaya süren Tesla, sırf komik olur diye yeni modele Model E adını vermek istiyordu. Böylece üç aracın model adları yan yana gelince ‘SEX’ kelimesini oluşturacaktı. Ancak Ford bu ismi tescillettirdiği için Tesla’nın kullanmasına izin vermedi. Bu yüzden Tesla E yerine, ters bir E harfi gibi görünen 3 rakamını tercih etti. Böylece modellerin baş harfleri yan yana gelince ‘S3X’ oldu. Şirketin gelecekte Model Y adında bir otomobil üreterek seriyi S3XY şeklinde tamamlaması bekleniyor.

Dört çeker isteyenler bekleyecek

Bir takipçinin “Model 3’ü ilk satın alanlar, dört çeker seçeneğine sahip olamayacak mı?” sorusunun üzerine Musk, “Hayır, üretim hedeflerine vaktinde erişebilmek için yapı karmaşıklığını en aza indirmeye çalışıyoruz. İlk ürünler sadece arkadan itişli olacak, tıpkı Model S’te olduğu gibi” dedi. Bunun üzerine çift motorlu modellerin ne zaman piyasaya çıkacağını soran takipçisine de Musk “6 ila 9 ay içinde” şeklinde cevap verdi.

Model 3 Tesla’nın tamamen elektrikli, orta boyutta sedan segmenti için ürettiği bir araç. Hem lüks özellikler taşıyan hem de nispeten daha ucuz olan Model 3, BMW’nin 3 Serisi, Mercedes’in C Sınıfı ve Audi’nin A4 modeli ile yarışacak. Musk Model 3’ün ilk sürüşünü gösteren bir videoyu da paylaştı.

Musk ayrıca performans odaklı bir Model 3’ün de geliştirildiğinin ve bu modelde de üretime geçileceğinin müjdesini verdi. Yine de daha büyük ve ağır olan Model S bir süre daha Tesla’nın en yüksek performanslı aracı olmaya devam edecek. Musk birkaç yıl içinde piyasaya çıkacak Roadster modelinin, Model S’ten daha yüksek performansa sahip olacağını ancak o zamana kadar markanın en iyi aracının Model S olacağını ifade etti.

Model S zaten şu anda üstün performansıyla göz dolduruyor. Saatte 0-100 km hıza ulaşması sadece 2,4 saniye süren Tesla Model S P100D, 643 metre mesafeyi (çeyrek mil) 10,44 saniyede alabiliyor. Roadster ise bu araçtan bile daha yüksek performansa sahip olacak.

Kaynak: Road & Track

Tesla CEO'su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla, şirketin yeni otomobilleri hakkında bazı bilgileri takipçileriyle paylaştı. Musk, yeni Model 3 elektrikli sedan otomobilin ilk  sadece arkadan itişli olacağını ifade etti. Ayrıca Model 3'ün performans amacıyla bazı özelliklerden vazgeçeceğini belirten Musk, geliştirme aşamasındaki yeni Tesla Roadster spor araba ile ilgili de bazı bilgiler verdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği