Tesla Model 3 şu ana kadarki en güvenli araç seçildi

Tesla Model 3, tabi tutulduğu çarpışma testlerinde, içinde bulunan yolcuların yaralanma ihtimali en düşük olan otomobil unvanını aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Birimi (NTHSA) Tesla Model 3’ün ‘yaralanma ihtimali’ testlerinin sonuçlarını açıkladı ve aracın bugüne dek bu teste tabi tutulan araçlar içinde en güvenlisi olduğunu ifade etti. NHTSA daha önce Model 3’e tüm güvenlik kategorilerinde 5 yıldız vermişti. Bu etkileyici bir performans olsa da daha önce bu başarıya ulaşan başka araçlar da vardı. Elon Musk bu yüzden yaralanma ihtimali testlerinin sonuçlarının beklenmesi gerektiğini söylemişti.

“Diğer modellerimizde de görebilirsiniz”

Tesla NHTSA’den bu testlerin sonuçlarını aldı ve Model 3 uzun menzilli arkadan itişli sürüşün bugüne dek elde edilmiş en düşük yaralanma ihtimali skoruna eriştiğini söyledi. Blog yazısında şu ifadelere yer verildi:

NHTSA Model 3 uzun menzilli arkadan itişli sürüşü yeni araç değerlendirme programı dahilinde bir dizi çarpışma testlerine tabi tuttu. Bu testler araçtaki yolcuların, önden, yandan ya da takla atmaya sebep olan çarpışmalarda ciddi yaralanmalar yaşama ihtimalini değerlendiriyor. Birimin verileri, bu tarz kazalarda Model 3 yolcularının yaralanma ihtimalinin, herhangi başka bir araçtakilere göre daha az olduğunu gösteriyor. Bu da Tesla araçlarının NHTSA tarafından en güvenli araçlar ilan edildiği anlamına geliyor. Benzer sonuçları Model 3’ün çift motorlu modeli gibi diğer modellerimizde de göreceğimizi düşünüyoruz.

Bu sonuçlara göre Tesla Model 3, şirketin daha önceki araçları Model S ve Model X’i de geride bırakarak ilk sırada yer aldı. Model S ve Model X ise sırasıyla ikinci ve üçüncü konumda. Son 7 yılda bu testlere tabi tutulan ve en iyi 50 skoru alan araçların yolcularının yaralanma ihtimalleri şu şekilde:

Tesla’nın farkı ne?

Model 3, bu testte bugüne kadar yüzde 6 yaralanma oranının altına inen ilk araç oldu. Blog yazısında Tesla Model 3’ün bu başarıya nasıl eriştiğini açıkladı.

Yüzde 50-50’ye yakın ağırlık dağılımının yanı sıra Model 3 ayrıca oldukça düşük kutupsal eylemsizlik döngüsüne sahip olacak şekilde tasarlandı. Yani aracın en ağır bileşenleri kütle çekim merkezine en yakın noktalara yerleştirildi. Model 3’ün performansı motoru ortada olan araçlara benzer bir şekilde çünkü aracın en ağır bileşeni olan batarya merkezde yer alıyor ve Model 3’ün arka motoru arka aksın biraz önünde yer alıyor. Bu mimari aracın genel çevikliğine ve yol tutuşuna katkıda bulunmasının yanı sıra dönüş kaynaklı kinetik enerjisini de azaltarak dengesini artırıyor.

Tesla ayrıca her bir çarpışma testinden elde edilen sonuçları blog gönderisinde detaylı şekilde inceledi.

Kaynak: Electrek

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Birimi (NTHSA) Tesla Model 3'ün 'yaralanma ihtimali' testlerinin sonuçlarını açıkladı ve aracın bugüne dek bu teste tabi tutulan araçlar içinde en güvenlisi olduğunu ifade etti. NHTSA daha önce Model 3'e tüm güvenlik kategorilerinde 5 yıldız vermişti. Bu etkileyici bir performans olsa da daha önce bu başarıya ulaşan başka araçlar da vardı. Elon Musk bu yüzden yaralanma ihtimali testlerinin sonuçlarının beklenmesi gerektiğini söylemişti. Model 3, bu testte bugüne kadar yüzde 6 yaralanma oranının altına inen ilk araç oldu. Tesla bu başarının sebebi olarak aracın en ağır bileşenlerinin orta bölümde, aracın kütle çekim merkezine en yakın noktada bulunmasını gösteriyor. Ayrıca aracın ağırlığının farklı bölgelere eşit olarak dağıtılması da kazalardan etkilenme oranını azaltıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği