Tesla Model 3 tek şarjla 975 km gitti

Tesla kullanıcıları Erik Strait ve Sean Mitchell, hiper-mesafe tekniği kullanarak Tesla 3 model araçlarıyla tek bir şarjla 975 km mesafe kat etmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir aracın yakıtını mümkün olduğunda etkin kullanmak için sürüş tekniğini düzenleme işlemine hiper-mesafe (hypermiling) deniyor. Günlük hayatta uygulanması oldukça zor olan bu yöntem, araçların optimum koşullar altında hangi kapasiteye ulaşabildiğini görmek açısından faydalı.

Tesla kullanıcıları Erik Strait ve Sean Mitchell, bu tekniği kullanarak Tesla 3 model araçlarıyla tek bir şarjla 975 km mesafe kat etmeyi başardı. Kendilerine hedef olarak 600 mil (965 km) mesafeyi seçen Strait ve Mitchell böylece bir elektrikli araçla tek şarjda en uzun mesafe kat eden kişiler olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi amaçlıyordu.

32 saat sürdü

Enerjiden mümkün olduğunca fazla faydalanmak için araç oldukça yavaş bir hızda kullanıldı ve klima gibi enerji tüketen diğer özellikler devre dışı bırakıldı. Strait ve Mitchel, Tesla 3’ü saatte 40 kilometrenin altında bir hızla kullanmanın ideal olduğuna karar verdi. Toplam 32 saatlik sürüşün ardından rekor kırılmış oldu.

Tüm hiper-mesafe deneyimi YouTube üzerinden canlı olarak yayınlandı. Kendinize işkence etmek istiyorsanız aşağıdan videosunu izleyebilirsiniz ama uyaralım, hiper-mesafe büyük ihtimalle dünyanın en sıkıcı motor sporu.

Elde edilen sonuç ise videonun aksine oldukça ilgi çekiciydi. Mitchell raporda mil başına 110 watt-saat toplamda ise 66 kilowatt-saat enerji harcayarak oldukça etkili bir sürüş gerçekleştirdiklerini söyledi. Model 3 mimarisine dair yayımlanan raporlara göre aslında aracın 74 kilowatt enerji kapasitesi bulunuyor. Ekip neden bu rakamdan çok daha azını kullandı bilinmiyor.

Bir Tesla aracıyla daha önce tek şarjda kat edilen en uzun mesafe, Model S P100D ile yapılan bir başka hiper-mesafe denemesinde elede edilmişti. Önceki rekor 900 km’ydi.

Elon Musk öngörmüştü

Tesla CEO’su bu yöntemle ilgili 2015’te yaptığı bir açıklamada, 2017’den itibaren kullanıcıların 600 mil (965 km) sınırını görebileceklerini söyleyerek oldukça yakın bir tahminde bulunmuştu. Ancak bu yorum hiper-mesafe bağlamından çıkarılarak Tesla’nın 2017’de normal kullanımla 965 km gidebilen bir araç yapacağı şeklinde anlaşılmış, bir çok yanlış bilginin yayılmasına sebep olmuştu.

Neticede, aracınızın kapasitesini test etmek eğlenceli bir deneyim. Ancak bataryayı sonuna kadar tüketmek çok da akıllıca bir hamle değil. Mitchell’ın attığı son tweet’te aracın bataryası bitince servis merkezine çekici yardımıyla götürmek zorunda kaldıkları, 24 saat boyunca şarjda kalmasına rağmen bataryanın şarj olmadığı ifade ediliyor. Belki de bu deneme, Tesla’nın daha önce fark etmediği bir hatayı da gün yüzüne çıkarmış olabilir.

Kaynak: Electrek

Bir aracın yakıtını mümkün olduğunda etkin kullanmak için sürüş tekniğini düzenleme işlemine hiper-mesafe (hypermiling) deniyor. Günlük hayatta uygulanması oldukça zor olan bu yöntem, araçların optimum koşullar altında hangi kapasiteye ulaşabildiğini görmek açısından faydalı. Tesla kullanıcıları Erik Strait ve Sean Mitchell, bu tekniği kullanarak Tesla 3 model araçlarıyla tek bir şarjla 975 km mesafe kat etmeyi başardı. Enerjiden mümkün olduğunca fazla faydalanmak için araç oldukça yavaş bir hızda kullanıldı ve klima gibi enerji tüketen diğer özellikler devre dışı bırakıldı. 40 kilometrenin altında bir hızla geçen 32 saatlik sürüşün ardından bir elektrikli araçla, tek şarjda en uzun mesafe rekoru kırılmış oldu.

1 Yorum

  • Güzel ama hala alınacak çok yol var. Kısa vade de, normal şartlar altında ortalama 10 dk. şarj süresi ve 1000 km. mesafeye ulaşılırsa, otomobiller de fosil yakıtlara elveda diyebiliriz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği