Dünyanın en büyük uzun menzilli elektrikli aracı

Proterra'nın Catalyst E2 Max adlı elektrikli otobüsü tek şarjla yaklaşık bin 700 kilometre yol alarak bu alandaki rekoru kırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın Model S’i yaklaşık bin kilometre mesafe kat ettiğinde heyecanlanmış mıydınız? Şu anda Proterra adlı şirketin yaptığıyla karşılaştırılınca bu hiçbir şey. Proterra‘nın, Catalyst E2 Max adlı elektrikli otobüsün tek şarjla yaklaşık bin 700 kilometre yol almasını sağladı. Otobüs, bu zamana kadar tek şarjla bu kadar uzun yol alabilen ilk elektrikli araç olma özelliğini taşıyor. Bir önceki rekor ise yaklaşık bin 630 km yol alan ‘Boozer’ adlı tek koltuklu araca aitti.

Tesla Model S’in dokuz katı

Düşününce, bir otobüsün normal bir arabadan daha büyük bir bataryaya sahip olması gayet normal geliyor. Catalyst E2 Max de 660 kilowattlık bir bataryaya sahip. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; Tesla Model S’in 75 kilowattlık bataryasından dokuz kat daha büyük. Proterra, en uygun şartlarda denendi; yani içinde yolcu olmadan, herhangi bir yerde durmadan ve düzgün bir test şeridi üzerinde yol alırken.

Öyle olsa bile, Catalyst E2 Max’in kat ettiği mesafe oldukça umut vaad ediyor. Birkaç saatlik otobüs yolculuklarında rahatlıkla kullanılabilir. Proterra’nın hızlı şarj sistemine rağmen otobüsü şarj etmek birkaç saat sürebilir fakat otobüs şoförleri genellikle araç değiştirmeye alışkın oldukları için sorun olmayacaktır. E2 serisinin ilk otobüslerinin 2017’nin sonlarına doğru Los Angeles sokaklarında görülmesi bekleniyor.

Kaynak: Engadget

Proterra'nın Catalyst E2 Max adlı elektrikli otobüsü tek şarjla yaklaşık bin 700 kilometre yol alarak bu alandaki rekoru kırdı. Bir önceki rekor ise yaklaşık bin 630 km yol alan 'Boozer' adlı tek koltuklu araca aitti. Catalyst E2 Max 660 kilowattlık bir bataryaya sahip. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; Tesla Model S'in 75 kilowattlık bataryasından dokuz kat daha büyük. E2 serisinin ilk otobüslerinin 2017'nin sonlarına doğru Los Angeles sokaklarında görülmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği