Elektrikli otobüsler dizelden daha ucuz

Proterra adlı elektrikli otobüs üreticisi şirket, elektrikli otobüslerin dizel ya da sıkıştırılmış doğalgazlı olanlardan daha hesaplı olduğunu öne sürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde kullanılan ulaşım araçlarının birçoğu dizel, benzin ya da sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışıyor. Buna karşın elektrikli araçlar piyasanın sadece yüzde 1’lik kısmını oluşturuyor. Elektrikli araçlar şimdilik yaygın olmasa da gelecekte oldukça yaygınlaşacak.

Elektrikli otobüs üreticisi Proterra elektrikli araç üretimini artırıyor ve bunun şu anda dizelden ve sıkıştırılmış doğalgazdan daha ucuz olduğunu iddia ediyor. Hatta Proterra’nın yönetim kurulu başkanı Ryan Popple, elektrikli otobüslerin önümüzdeki on yıl içinde ulaşım sektörüne egemen olacağını söylüyor.

https://soundcloud.com/the-energy-gang/will-electric-buses-take-over-the-transit-world

Popple, 2025 yılına kadar yeni otobüslerin çoğunun elektrikli olacağını, 2030 yılına gelindiğinde ise ulaşım acentalarına satılan bütün otobüslerin elektrikli olacağını söylüyor. Proterra bu zamana kadar tamamı elektrikli olan sadece birkaç tane otobüs üretti fakat yakın zamanda daha fazla otobüs üreteceklerini açıkladı. Şirket geçtiğimiz günlerde Tesla’nın eski imalat başkan yardımcısını Greenville’deki tesislerinde işe alarak üretimi artırmak adına yeni bir adım attı.

Popple da Tesla’nın eski yöneticilerinden. Onun işe girerkenki motivasyonu ise Amerika’nın Ortadoğu’dan alınan petrole olan bağımlılığını azaltmak adına bir şeyler yapmaktı. Tesla’da uzun süre İş Geliştirme Başkan Yardımcısı olan Diarmuid O’Connell’ın da Tesla’ya katılırken böyle bir amacı vardı.

Kaynak: Electrek

Proterra adlı elektrikli otobüs üreticisi şirket, elektrikli otobüslerin geleneksel yakıtlı araçlardan daha hesaplı olduğunu öne sürüyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ryan Popple, elektrikli otobüslerin önümüzdeki 10 yıl içinde ulaşım sektörüne egemen olacağını belirtti.Bir yanıt

Yorumunuz: