12 şehir toplu taşımada elektrikli otobüslere geçecek

Dünyadaki 12 belediye başkanı bir araya gelerek bir karar aldı; 2025 yılından itibaren toplu taşıma filolarına sadece elektrikli otobüsleri dahil edecekler.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın çeşitli yerlerindeki 12 belediye başkanı, bir araya gelerek bir karar aldı; 2025 yılından itibaren toplu taşıma filolarına sadece tamamen elektrikli otobüsleri dahil edecekler. Bu fikir, 2015 yılında çıkan, iklim değişikliğiyle savaşmayı amaçlayan C40 Temiz Otobüs Kanunu‘nun bir uzantısı.

Karar, Londra, Paris, Los Angeles, Barselona, Kopenhag, Quito, Vancouver, Cape Town, Mexico City, Milan ve Auckland belediye başkanları tarafından kabul edildi. Liderler, 2030 yılına kadar bu şehirlerde sıfır salınım hedefine ulaşmak için söz verdi. Şehirler, her iki yılda bir gelişimlerini gösteren raporlar yayımlayacak.

Los Angeles harekete geçti bile

Bu karar, Proterra gibi elektrikli otobüs üreticileri için de oldukça sevindirici. Volkswagen da yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, tamamen elektrikli otobüsler üretme planlarından bahsetti. Karara katılan şehirlerden Los Angeles, toplu taşıma araçlarını elektrikli hale getirmek için adım attı bile. Geçtiğimiz yazın başında, New Flyer of America ve BYD’den 95 adet tam elektrikli otobüs sipariş etti. Çin, Birleşik Krallık ve Fransa gibi ülkeler de petrollü araçların satışını yasaklama planları yapıyor.

Kaynak: Mashable

Dünyadaki 12 belediye başkanı bir araya gelerek bir karar aldı; 2025 yılından itibaren toplu taşıma filolarına sadece elektrikli otobüsleri dahil edecekler. Karar, Londra, Paris, Los Angeles, Barselona, Kopenhag, Quito, Vancouver, Cape Town, Mexico City, Milan ve Auckland belediye başkanları tarafından kabul edildi. Liderler, 2030 yılına kadar bu şehirlerde sıfır salınım hedefine ulaşmak için söz verdi. Şehirler, her iki yılda bir gelişimlerini gösteren raporlar yayımlayacak. Karara katılan şehirlerden Los Angeles, toplu taşıma araçlarını elektrikli hale getirmek için adım attı bile. Geçtiğimiz yazın başında, New Flyer of America ve BYD'den 95 adet tam elektrikli otobüs sipariş etti. Çin, Birleşik Krallık ve Fransa gibi ülkeler de petrollü araçların satışını yasaklama planları yapıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği