Çin dünyanın en ucuz elektrikli aracını üretti

Çinli bir şirket 'dünyanın en ucuz elektrikli aracı' şeklinde tanıttığı bir otomobili 45 bin 750 TL etiketle piyasaya sürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın piyasadaki en ucuz elektrikli araçları ürettiği söylenebilir ancak Çinli bir şirket ‘dünyanın en ucuz elektrikli aracı’ şeklinde tanıttığı bir otomobili piyasaya sürdü. Great Wall Motors adlı Çin merkezli şirket, ORA R1 adını verdiği elektrikli aracını 8 bin 680 Dolar’a (45 bin 750 Lira) satacağını açıkladı.

ORA Araçları Genel Müdürü ve Great Wall Motors Başkan Yardımcısı Ningh Shuyong “Pazara yeni giren bir ürün olarak ORA R1 sürücülere daha önce görülmemiş bir deneyim sunuyor. ORA, geleneksel ‘satış, servis, yedek parça ve anket’ tarzı bayilik merkezli modelin yerine, ORA Home adında Çin’deki şehirlerin merkezi ticaret bölgelerinde yer alan deneyim merkezleri ve akıllı satış mağazalarından hizmet verecek. ORA uygulamasında toplanan bilgilerin oluşturduğu büyük veri bulutunun yanı sıra, ORA alışveriş sitesi ve Tmall e-dükkan, çevrimdışı satışlar ve hizmetlerle birlikte, hem sürücüler hem de yolculara sunulacak yeni ulaşım hizmetleri için yeni senaryoları mümkün kılacak” diyor.

250-300 km menzil

ORA R1’de saatte 33 kilovat enerji kullanan batarya paketi yer alıyor. Aracın tek şarjla 312 km gidebildiği ifade edilebiliyor. Ancak bu ölçüm NEDC (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) menzil ölçümünü kullandığı için günlük kullanımda aracın tek şarjda ortalama 240 km civarı mesafe kat edebileceği tahmin ediliyor.

Aracı çalıştırmak oldukça kolay. “Hello ORA” dendiğinde yapay zeka sistemi komutu algılıyor ve aracı harekete geçiriyor. Aracın şasisinin yüzde 60’ının yüksek güçlü çelikten oluştuğu söyleniyor. Aracın tamamının üç yıl ya da 120 bin kilometre garantisi bulunuyor. Parçaların ise teker teker 8 yıl (ya da 150 bin km) garantisi var.

Great Wall Motors’un tek amacı Çin’de ORA R1 satışı yapmak değil. Şirket diğer ülkelere de ucuz elektrikli araç getirmeyi planladığını açıkladı.

Kaynak: NextShark

Elon Musk'ın şirketi Tesla'nın piyasadaki en ucuz elektrikli araçları ürettiği söylenebilir ancak Çinli bir şirket 'dünyanın en ucuz elektrikli aracı' şeklinde tanıttığı bir otomobili piyasaya sürdü. Great Wall Motors adlı Çin merkezli şirket, ORA R1 adını verdiği elektrikli aracını 8 bin 680 Dolar'a (45 bin 750 Lira) satacağını açıkladı. Araç tek şarjda 312 km gidebiliyor ancak günlük kullanım şartlarında bu menzilin 240 km'ye düşebileceği ifade ediliyor. Şirket başka ülkelerde de elektrikli araç satışı yapmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği