Volkswagen: “Tesla kadar iyi araçları yarı fiyatına satacağız”

Volkswagen Group 2020'de Tesla'nınkiler kadar iyi bir elektrikli aracı, Tesla'nın fiyatlarının yarısına satacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen Group 2020’de Tesla’nınkiler kadar iyi bir elektrikli aracı, Tesla’nın fiyatlarının yarısına satacağını açıkladı. VW Patronu Herbert Diess ZDF’ye yaptığı açıklamada “Oldukça güçlü geliyoruz. Elektrikli ulaşıma 30 milyar Dolar yatırım yaptık, şimdiden Zwickau’da bir fabrikamızı elektrikli araç üretimi için yeniden düzenledik ve Şangay’da bir elektrikli araç fabrikası kuruyoruz. 2020’de Tesla’nın yapabildiği her şeyi yapabilen ve yarı fiyatına satacağımız arabalarla karşınızda olacağız”. ifadelerini kullandı.

Otomotiv endüstrisinde bir markanı başka bir markanın adını zikrederek iddialarda bulunması çok karşılaşılan bir durum değil ama Volkswagen geçmişte de Tesla’yı kendilerine rakip olarak gördüklerini açık bir şekilde ifade etmişti. Tesla kadar iyi olacağı söylenen elektrikli Volkswagen aracının, daha önce 2020’de satışa sunulacağı açıklanan I.D. Concept olduğu düşünülüyor. Bu araca Neo adı verilmesi bekleniyor.

Volkswagen’in iddiaları pek gerçekçi olmuyor

2016’da VW kendi üreteceği aracı Tesla’nın modelleriyle karşılaştırırken Model 3’ün menzilini yanlış göstererek kendi aracını öne çıkarmaya çalışmıştı. Sunumda kullanılan görselde Model 3’ün NEDC menzili 345 km olarak gösterilmişti. Halbuki Tesla Model 3 için NEDC menzili açıklamamış, 345 km EPA minimum menzili olarak açıklanmıştı. Model 3’ün tahmini NEDC menzilinin 400 km civarında olduğu düşünülüyor. Yani Volkswagen’in yeni çıkaracağı araçla arasında bir fark yok.

Fiyat olarak VW daha önce 25 bin Avro şeklinde bir fiyat açıklamıştı. Bu fiyat Model 3’ten ucuz ama yarısı değil. Aracın 2020’de Avrupa ve Çin’de satışa sunulması, Kuzey Amerika’ya ise daha sonra gönderilmesi planlanıyor.

VW elektrikli araç konusunda iddialarda bulunma konusunda oldukça başarılı. Ama bugüne kadar bu iddiaların altını dolduracak bir ürünü piyasaya sunmuş değil.

Rekabete gerek yok

Aslında Volkswagen’in kendisini Model 3’le kıyaslamasına gerek yok. Neo, bir hatchback olacak, Model 3 ise orta segment bir sedan. İki araç aynı kategoride değil. Volkswagen’in, uzun menzilli ve ucuz bir araç sunması, piyasada önemli bir eksikliği gidereceği için zaten talep görecektir. Tesla ile rekabete girmek burada çok da gerekli bir hamle değil. 25 bin Avro’luk, 400 km menzile sahip bir elektrikli araç Avrupa’da çok başarılı olabilir.

Kaynak: Electrek

Volkswagen Group 2020'de Tesla'nınkiler kadar iyi bir elektrikli aracı, Tesla'nın fiyatlarının yarısına satacağını açıkladı. VW Patronu Herbert Diess ZDF'ye yaptığı açıklamada "Oldukça güçlü geliyoruz. Elektrikli ulaşıma 30 milyar Dolar yatırım yaptık, şimdiden Zwickau'da bir fabrikamızı elektrikli araç üretimi için yeniden düzenledik ve Şangay'da bir elektrikli araç fabrikası kuruyoruz. 2020'de Tesla'nın yapabildiği her şeyi yapabilen ve yarı fiyatına satacağımız arabalarla karşınızda olacağız". ifadelerini kullandı.

1 Yorum

  • Biz en iyisini yapana kadar en iyisi bu sloganlarını resmen kendileri çiğnemişler :)
    Neyse konuya dönecek olursak volkswagen garanti şartlarında iyileştirme (2 yıl garantili araç mı olur?) ve Türkiye ye yatırım yapmadıkça Türkiye’de fabrikaları olan renault a, toyota ya, ford a, hyundai ye devam…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği