Dünyanın en akıllı otobüsü: Olli

Local Motors adlı şirket Olli adını verdiği sürücüsüz çalışan elektrikli bir otobüs üretti. Otobüs IBM'in Watson süperbilgisayarını kullanarak çalışacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’den Gothenburg’a kadar, elektrikli otobüslerin toplu taşıma alanında önemli bir yeri var. Perşembe günü Washington DC’de ilk kez görücüye çıkan Olli adlı sürücüsüz otobüsün tek yenilikçi teknolojisi elektrikli güç aktarım mekanizması değil. Çoğu parçası üç boyutlu yazıcıyla üretilen otobüs, seyir halindeyken yolcularla konuşmak için IBM’in Watson süperbilgisayarını kullanacak.

Olli, 2014 yılında dünyanın ilk üç boyutlu yazıcıyla yapılmış arabasını üreten Arizona merkezli Local Motors tarafından geliştirilen 12 kişilik elektrikli bir otobüs. Ayrıca, şirket elektrikli drift bisikletleri de yapıyor. Olli, geçtiğimiz yıl Kaliforniya’da test edilen EZ10 adlı sürücüsüz otobüse oldukça benziyor. EZ10, ufak iç ve dış tasarımıyla normal bir otobüsten ziyade telesiyeje benzeyen bir otobüs.

Araçta radar, LIDAR ve kameraların da dahil olduğu otuz kadar sensör bulunuyor. Bu sensörleri Watson’ın şehrin sokaklarını gözlemlemek için topladığı ulaşım bilgileriyle birleştiriyor. Local Motors, Olli’yi birçok farklı alanda kullanmayı planlıyor. Örneğin, işçilerin inşaat sahasında bir yerden bir yere götürülmesi, öğrencilerin kampüs içinde taşınması gibi. Kullanıcılar, daha önceden belirlenmiş olan duraklardan ya da akıllı telefonlarındaki uygulamadan Olli’yi çağırabilecek. Taşıma ücretini bu uygulama üzerinden ödemeleri de mümkün olacak.

Watson yolcularla sohbet edecek

Watson’ın, Jeopardy (Büyük Risk) adlı programı kazanan, üniversiteye giden, tartışma sanatında uzmanlaşan ve müşteri hizmetleri veren yapay zekâsının Olli’yle işbirliği yapması büyük bir sürpriz değil tabii. Local Motors ve IBM Watson IoT AutoLAB, dört farklı programlama arayüzünü kullanarak süperbilgisayarın yolcu deneyimine katılmasını sağlıyor.

Bu sayede yolcular sorunsuz bir şekilde Olli’yle sohbet edebilecek. Örneğin, Olli’ye neden o değil de şu yolu takip ettiğini, aracın nasıl çalıştığını ya da varacakları yerden ne kadar uzaklıkta olduklarını sorabilecekler. Watson, Olli’nin bu sorulara cevap verebilmesini hatta yolculardan gelen istekleri de yerine getirmesini sağlıyor. Mesela, ‘Olli, beni şehir merkezine bırakabilir misin?’ ya da ‘İyi bir restoran önerebilir misin?’ gibi.

11 saatte kullanıma hazır

Agence France-Presse ile yapılan bir ropörtajda, Local Motors’un CEO’su John Rogers, Olli’nin kullanıma hazır olduğunu ve hukuken onaylandığı takdirde hemen hizmete sunulabileceğini söyledi. Aracın çoğu parçasının üç boyutlu yazıcıyla üretildiğini, dünyanın her yerinde Olli’nin parçalarının üretilebileceği küçük fabrikalar kurmayı düşündüklerini belirtti. “Böyle bir aracı 10 saat içinde yazdırıp bir saat içinde de parçaları birleştirebilecek hale gelmeyi umuyoruz.” diye ekledi.

Local Motors, bu sürücüsüz otobüsü ilk kez Maryland / National Harbor’daki yeni tesisinin açılışında tanıttı. Araç, halkın belirli zamanlarda denemesi için, yaz boyunca burada kalacak. Olli daha sonra Miami, Florida, Las Vegas ve Nevada’ya uğrayacak.

olli-self-driving-mini-bus

Local Motors tarafından üretilen sürücüsüz elektrikli otobüs Olli, yolculuk esnasında “Daha çok yolumuz var mı?”, “Neden o yoldan gitmedin?” şeklinde sorulara cevap vermek için IBM'in süperbilgisayarı Watson'dan yararlanacak. Olli, yaz ayları boyunca halkın denemesi için Maryland’de kalacak daha sonra ABD'nin diğer eyaletlerine de uğrayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği