Çin’in elektrikli otobüsleri petrole büyük darbe vuruyor

BloombergNEF tarafından yayımlanan rapora göre, bu yılın sonuna kadar, elektrikli otobüsler sayesinde petrol kullanımı 270 bin varil daha az olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Petrol endüstrisinin Tesla’nın elektrikli araçlarından korkmasına gerek yok. Petrol tüketimine asıl darbeyi vuran Çin’in elektrikli otobüsleri. Salı günü BloombergNEF tarafından yayımlanan rapora göre, bu yılın sonuna kadar, elektrikli otobüsler sayesinde petrol kullanımı 270 bin varil daha az olacak ve bu elektrikli otobüslerin çoğu Çin’de bulunuyor. Bu, dünyadaki tüm elektrikli binek araçların petrol endüstrisine verdiği zararın üç katı. Tesla ise binek elektrikli araç sektörünün yüzde 12’sini elinde bulunduruyor.

Hızlı büyümeye rağmen, elektrikli araçların petrol piyasasına etkisi nispeten küçük kaldı. BloombergNEF ve Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre otobüsler ve elektrikli araçlar 2011’den bu yana petrol tüketimindeki artışı yüzde 3 oranında etkiledi. Günümüzde küresel tüketimin de yüzde 0,3’ünü oluşturuyorlar.

Otobüslerin etkisi kat kat fazla

Otobüsler hem boyutları hemde sürekli kullanılmaları sebebiyle daha fazla önem arz ediyor. Yollara çıkacak her 1000 elektrikli otobüs, günlük 500 varil daha az petrol tüketilmesi anlamına geliyor. Karşılaştıracak olursak, yollara çıkan her 1000 elektrikli araç, günlük petrol talebinde sadece 15 varil azalma yaratıyor.

Ancak elektrikli araçların petrol tüketimine etkisi büyümeye devam edecek. 2040’ta elektrikli araçların günlük petrol tüketiminde 6,4 milyon varil azalmaya sebep olacağı tahmin ediliyor. Yakıt verimliliğinin artması ile birlikte, petrolle çalışan araçların da günde 7,5 milyon varil daha az petrol kullanacağı düşünülüyor.

Kaynak: Bloomberg

Petrol endüstrisinin Tesla'nın elektrikli araçlarından korkmasına gerek yok. Petrol tüketimine asıl darbeyi vuran Çin'in elektrikli otobüsleri. Salı günü BloombergNEF tarafından yayımlanan rapora göre, bu yılın sonuna kadar, elektrikli otobüsler sayesinde petrol kullanımı 270 bin varil daha az olacak ve bu elektrikli otobüslerin çoğu Çin'de bulunuyor. Bu, dünyadaki tüm elektrikli binek araçların petrol endüstrisine verdiği zararın üç katı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği