Elektrikli araçlar petrol ihtiyacını önemli ölçüde azaltacak

Barclays tarafından yapılan analiz çalışmasına göre önümüzdeki yıllarda içten yanmalı motorların azalmasıyla petrol talebi ciddi bir düşüş yaşayabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Barclays tarafından yapılan analiz çalışmasına göre önümüzdeki yıllarda içten yanmalı motorların azalmasıyla petrol talebi ciddi bir düşüş yaşayabilir. Elektrikli araçların ve gittikçe artan yakıt etkinliğinin bir sonucu olarak 2025’e kadar günlük petrol ihtiyacı 3,5 milyon varil azalabilir. Bu miktar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en büyük üçüncü üreticisi İran’ın üretimine yakın bir rakam. İran şu anda günde 3,8 milyon varil petrol üretiyor.

Elektrikli araçlar 2040’a kadar pazarın üçte birini ele geçirirse petrol ihtiyacındaki azalma günde 9 milyon varili bulabilir. Bu da Suudi Arabistan’ın üretiminin yüzde 90’ına tekabül ediyor. Dünyanın bu yılki günlük petrol ihtiyacı ise 96,8 milyon varil civarında.

Petrollü araçlara düzenlemeler getiriliyor

Dünyanın en büyük otomotiv pazarlarından bazıları fosil yakıt tüketen araçları azaltmayı ya da tamamen kaldırmayı önermişti. Bu ülkeler arasında Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra en hızlı büyüyen pazarlardan Çin ve Hindistan da bulunuyor. Ayrıca ABD’nin en çok otomobil kullanan eyaleti Kaliforniya da benzer bir yasaklamaya gitmeyi planlıyor.

Yine de elektrikli araçların yaygınlaşmasının önünde bazı engeller var. Elektrikli araçların daha pahalı olması ve menzil kısıtlamaları müşteriler için caydırıcı unsurlar olarak göze çarpıyor. Ayrıca otomobil endüstrisinin büyük bir talebi karşılamak için hala ciddi yatırımlar yapması gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda elektrikli araçların menzilinin ciddi anlamda artması bekleniyor ancak satış hedefleri halen petrollü araçların yanına yaklaşamıyor.

İlerlemeler hala yeterli değil

Geçtiğimiz yıl, küresel elektrikli araç satışı yüzde 40 artış gösterdi. Ancak satılan 2 milyon adet elektrikli araç, toplam araç satışının sadece yüzde 0,2’sine denk geliyor. Özellikle petrole kolay erişebilen ülkelerde SUV tarzı büyük petrollü araçlar çok talep görüyor.

Geçtiğimiz yıl, enerji etkinliği politikalarının doğru uygulanamaması sebebiyle, otomotiv sektöründe hedeflenen büyüme sağlanamadı. 2016 bu alanda 2009’dan beri en kötü yıl oldu. Günlük kullanım için üretilen elektrikli araçların satışı, uzun vadede koyulan hedefleri karşılamak için yeterli görünmüyor. Bunun için hem otomobil üreticilerinden hem de politikacılardan daha fazla hamle gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Avrupa’da doğal gazla elde edilen enerjiye yönelik talebin artık artış göstermediği belirtiliyor. Kıtada doğal gaz talebi 2010 yılında tavan yaptıktan sonra yavaşlamaya başlamıştı. Elektrikli araçlar geçtiğimiz yıl Avrupa’daki yeni kayıtların yüzde 1,5’ini oluşturdu.

Kaynak: CNBC

Barclays tarafından yapılan analiz çalışmasına göre önümüzdeki yıllarda içten yanmalı motorların azalmasıyla petrol talebi ciddi bir düşüş yaşayabilir. Elektrikli araçların ve gittikçe artan yakıt etkinliğinin bir sonucu olarak 2025’e kadar günlük petrol ihtiyacı 3,5 milyon varil azalabilir. Elektrikli araçlar 2040’a kadar pazarın üçte birini ele geçirirse petrol ihtiyacındaki azalma günde 9 milyon varili bulabilir. Dünyanın bu yılki günlük petrol ihtiyacı ise 96,8 milyon varil civarında.Yorumunuz: