Norveç petrollü araçlarla vedalaşıyor

Norveç parlamentosunun, ülkede petrolle çalışan araçların satışını 2025 yılından itibaren durdurma kararı aldığı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Norveç’in dört ana siyasi partisi, bir süredir petrolle çalışan otomobillerin satışının yasaklanmasını tartışıyor ancak bugüne kadar bu konuda bir anlaşmaya varılamamıştı. Norveç’in önemli gazetelerinden Dagens Næringsliv’de yayınlanan habere göre bu konuda sonunda fikir birliği sağlandı.

Sağ ve sol görüşlere sahip dört parti, 2025 yılından sonra petrolle çalışan yeni otomobillerin satışını yasaklayan yeni bir enerji yasası üzerinde anlaşmaya vardı. Bu yasa Norveç’i bu tarz bir politikayı en agresif şekilde benimseyen ülkelerden birisi yapıyor. Burada önemli noktalardan birisi de Norveç’in dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından birisi olması.

Hindistan da 2030’dan itibaren tüm otomobilleri elektrikli hale getirmek için hazırlanan bir planı değerlendirdiğini açıklamıştı. Hollanda yönetimi de 2025’ten itibaren sadece elektrikli araçların satışına izin veren bir yasa tasarısı üzerinde tartışıyor ancak parlamento bu konuda anlaşmaya varabilmiş değil.

Norveç’in girişimi bu çabaları yasalaştıran ilk girişim olabilir. 10 yıldan kısa bir süre içerisinde ülkede sadece sıfır salınım yapan araçlara izin verilecek.

Norveç için çok da zor değil

Elektrikli araç oranı halihazırda yüzde 24 olan Norveç bu alanda dünyada ilk sırada yer alıyor. Yani bu hamle Norveç için diğer ülkelere nazaran biraz daha kolay ancak yine de bu yasa oldukça büyük bir adım.

Bu girişimin gerçekten işe yarayabilmesi için Norveç pazarında sunulan elektrikli araç oranının ciddi şekilde artması gerekiyor. Ancak neredeyse tüm otomobil üreticileri 2020’ye kadar elektrikli araç seçeneklerini genişletme planları yapıyor. Bu durum yasanın işlemesine de yardımcı olacaktır.

Elektrikli araçlarda öncü bir firma olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk attığı bir tweet’te Norveç’i aldığı karardan ötürü kutladı:

Dagens Næringsliv’in haberi Demokrat Parti ve Liberal Parti üyelerinin anlaşmaya vardığını iddia etse de aftenposten.no sitesine açıklama yapan her iki partinin milletvekilleri de anlaşmanın sağlanmadığını söyledi. Görünüşe göre Norveç fosil yakıt yasağına yaklaşıyor ancak petrolle vedalaşmadan önce yapılması gereken biraz daha iş var.

gas-e1464983069952

Bir süredir petrolle çalışan araçları yasaklamayı planlayan Norveç parlamentosunun sonunda anlaşmaya vardığı belirtiliyor. Bir Norveç gazetesinin haberine göre ülkede 2025 yılından itibaren fosil yakıtla çalışan otomobil satışı durdurulacak ve sadece elektrikli araçların satışına izin verilecek. Bu tasarı yasalaşırsa Norveç bu alanda somut adım atan ilk ülke olacak. Tesla CEO'su Elon Musk bu haberi sevinçle karşıladığını belirten bir tweet attı.

6 Yorum

  • Hindistan’ın da bu haber de yer alması, ekonomisini petrol ve türevi vergileriyle döndüren ülkeler adına utanç verici bir haber olsa gerek!!!!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği