Fransa’nın petrol tüketimini azaltma planı

Fransa Çevre Bakanı, 2040’a kadar ülkedeki petrolle ve dizelle çalışan araçların satışının yasaklanacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa Çevre Bakanı, 2040’a kadar ülkedeki petrolle ve dizelle çalışan araçların satışının yasaklanacağını duyurdu. Bu planın Fransa Başkanı Emmanuel Macron’un yeni hükumeti tarafından uygulanıp uygulanmayacağı ise henüz netlik kazanmış değil. Ancak ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesinin ardından Fransa’nın böyle bir hamle yapması, yenilenebilir enerji konusunda ülkenin bir lider olmayı arzuladığını gösteriyor.

Fransa Ekoloji, Sürdürülebilir Gelişme ve Enerji Bakanı Nicholas Hulot “2040’ta petrol ve dizelle çalışan tüm araçların satışını durduruyoruz” dedi. Bu hamlenin gerçek bir devrim olduğunu vurgulayan bakan, Fransız otomobil üreticileri için bunun zorlu bir geçiş dönemi olacağının farkında olduklarını belirtti. Hulot “Otomobil üreticilerimiz bu dönüşümü gerçekleştirmek için gerekli fikirlere sahip. Bu ayrıca bir toplum sağlığı konusu.” şeklinde konuştu.

Çevreciler ve sektör açıklamadan memnun

Açıklama, çevreciler tarafından övgülerle karşılandı. Otomotiv uzmanları da sektöre hazırlanmak için 20 yıldan daha fazla bir süre vererek yönetimin otomobil üreticilerine elektrikli araçlara geçişi hızlandırmaları için açık bir uyarıda bulunduğunu belirtti.

Açıklama, Volvo’nun 2019’dan itibaren sadece benzinle çalışan araç üretimini durdurma kararının hemen ardından geldi. Ayrıca Avrupa’da bu alanda çalışma yapan Norveç, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin yanına Fransa da eklenmiş oldu.

Elektrikli araçların 2040’ta Avrupa’daki araçların yüzde 54’ünü oluşturması bekleniyor. Bazı analistlere göre, elektrikli araçların popülaritesinin artmasıyla Fransa’nın önerisi 2040’a gelindiğinde zaten karşılanmış olacak.

Kaynak: The Verge

Fransa Çevre Bakanı, 2040’a kadar ülkedeki petrolle ve dizelle çalışan araçların satışının yasaklanacağını duyurdu. Bu hamlenin gerçek bir devrim olduğunu vurgulayan bakan, Fransız otomobil üreticileri için bunun zorlu bir geçiş dönemi olacağının farkında olduklarını belirtti. Nicholas Hulot “Otomobil üreticilerimiz bu dönüşümü gerçekleştirmek için gerekli fikirlere sahip. Bu ayrıca bir toplum sağlığı konusu.” şeklinde konuştu.3 yanıt

Yorumunuz: