ABD Paris İklim Anlaşması’ndan çekildi

Korkulan oldu: ABD Başkanı Donald Trump ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı. Kararın ardından Elon Musk danışman görevinden istifa etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Korkulan oldu: ABD Başkanı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Donald Trump Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı.[/inlinetweet] dünyamızı tehdit eden iklim değişikliklerini engellemeyi hedefleyen ve özetlerimizde de değindiğimiz anlaşmayı reddetme kararının ardından SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve Disney’in CEO’su Bob Iger Trump’ın danışma kurulundan istifa etti.

Musk Twitter’da kararını “İklim değişikliği gerçektir. Paris’ten ayrılmak ne dünya, ne de Amerika’nın yararınadır.” sözleriyle duyurdu. 

Dünyanın dört bir yanından tepkiler yağıyor

Başkan Donald Trump kendisine oy veren ABD’li vatandaşlara karşı sözünü tuttuğunu belirtiyor ancak dünya genelinde bu karara karşı büyük bir tepki oluştu. Son kamuoyu yoklamalarında ABD vatandaşlarının yüzde 80’inden fazlası ülkenin Paris İklim Anlaşması‘nı imzalayan ülkelerden olması gerektiğini düşünüyordu.

Meteoroloji kanalı Weather.com protestosunu web sitesini (Trump’ın yok saydığı) küresel ısınma haberleriyle kaplayarak gösterdi.

https://twitter.com/danaschwartzzz/status/870376072180895746

Başkan Trump’ın fikrini değiştirmeye çalışanlar arasında kızı ve danışmanlarından Ivanka Trump‘ın da bulunduğu ifade edilirken Apple’ın CEO’su Tim Cook gibi Silikon Vadisi’nin önde gelen isimleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi politik isimlerin de ABD’nin anlaşmadan ayrılmaması yönündeki düşüncelerini ilettikleri biliniyor. Elon Musk’ın bu konudaki hatrı sayılır çabası ise medyaya yansıdı

Seçim vaadinde değinmişti

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim çalışmaları esnasında anlaşmayı ‘kötü’ olarak değerlendirmiş ve ‘ülkenin işgücüne zarar veren bu anlaşmayı iptal edeceğini’ belirtmişti. Bu kararda en büyük fikir sahibinin ise Baş Stratejist Stephen K. Bannon olduğu söyleniyor.

Neler olacak?

Şu anki durumda ABD’nin 2020 yılına kadar Paris Anlaşması’ndan çıkamayacağı ve bu zamanın da Donald Trump’ın yeni seçim zamanına denk geleceği biliniyor. Dolayısıyla siyasi çıkarlarının yıllar içinde değişmemesi durumunda Trump, bir önceki Başkan Barack Obama’nın mektupla onayladığı anlaşmayı feshetmek için uğraşabilir, ülkenin kendi için karbon salınımını azaltmak için çalışmalar yaptırabilir veya ABD’nin niyetini açıklayabilir.

Kaynak: BBC, weather.com, Twitter.

Korkulan oldu: ABD Başkanı Donald Trump ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı. Kararın ardından Trump’ı ikna etmeye çalıştığı bilinen SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve Disney’in CEO’su Bob Iger danışmanlıktan istifa etti. Bu kararın ardından Başkan Donald Trump’ın kendisine oy veren ABD’li vatandaşlara karşı sözünü tuttuğu belirtilirken dünya genelinde bu karara karşı büyük bir tepki oluştu. Şu anki durumda ülkenin 2020 yılına kadar Paris Anlaşması’ndan çıkamayacağı ve bu zamanın da Donald Trump’ın yeni seçim zamanına denk geleceği biliniyor.8 yanıt

 1. Bozkırın Okuru avatarı

  Hocam istedikleri kadar geri çekilsinler mecbur dönecekler. Öyle günler gelecek ki EPA’nın başkanı ABD başkanından daha önemli olacak.

 2. Limon Kolonyası avatarı
  Limon Kolonyası

  Musk neden geri çekilmiş olabilir? Fosil yakıtlara karşı elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için çabalayan birinin ülkesi, iklim antlaşmasından geri çekilince, petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı zor günler geçiren petrol ihraç eden ülkelere ve şirketlere gün doğdu. Yakın zamanda, iki ülke arasında çok yüklü bir silah satışı gerçekleşmişti, sanki bir diyet ödeme gibi!!!

 3. devrim avatarı
  devrim

  Paris anlasmasinin kendi yükümlülüklerinin yarisini simdiden yapmis durumdalar ve 2030’a kadarda tamamlayabilecek kapasitedeler. Ondan dolayi bu kadar tepki bence sacma.

Yorumunuz: