Haftanın Özeti: 136

29 Mayıs - 4 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Sekizinci sınıf öğrencilerinin iyi bir liseye girebilmek için katıldığı ikinci dönem [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]TEOG’da 17 bin öğrenci soruların tamamını doğru yanıtladı[/inlinetweet] ve -dolayısıyla- birinci oldu. Eğitim İş Başkanı Mehmet Balık bu sonucu: “PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratılmış oldu. Batman’daki bir okuldan 10 öğrenci birinci çıkmış. Sorular gerçekten seçmek için sorulmuş olsaydı bu kadar birinci çıkmazdı.” şeklinde yorumladı (Meraklısı için Türkiye’nin PISA karnesi).

Türkiye gündeminde epey tartışma yaratan PISA testi sonuçlarında (örnek vermesi açısından) Karayipler’de bulunan ada ülkesi Trinidad ve Tobago dahi Türkiye’yi Bilim, Matematik ve Okuma alanlarında yakalamış durumda.

Bu ay dünya genelinde (Nazi ordusunun teslim olmasıyla birlikte) II. Dünya Savaşı’nın sona erişinin 72. yıldönümü anıldı. Bu vesileyle Almanya’nın lideri Adolf Hitler’in mühendislerinin geliştirdiği zamanının çok ötesinde silahlar da yeniden gündeme geldi.

RealLifeLore isimli Youtube kanalı şimdiye üretilen ya da üretilmesi planlanan en büyük tankları bir videoda derlemiş. Bazı tanklar o kadar büyük ki hareket edebilmesi için 27 kişilik mürettebata ihtiyaç duyuyor. Bazılarının ağırlığı ise 1.000 (BİN) tonun üzerinde. Detaylar videoda.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]IŞİD ile mücadelede ilginç bir silah büyük rol oynuyor: buldozerler![/inlinetweet] Irak / Musul’un yeniden ele geçirilmesinde kullanılan güçlendirilmiş zırhlı buldozerler, intihar bombacıları, mayın, kurşun gibi IŞİD militanlarının zarar vermek için kullanabileceği her şey için mükemmel bir koruma sağlıyor. ABD’nin zırhlı buldozerleri II. Dünya Savaşı’ndan bu yana sıklıkla kullandığı biliniyor.

1983 – 1989 yılları arasında iktidarı elinde bulunduran [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Panama’nın eski Diktatörü Manuel Noriega 83 yaşında cezaevinde hayatını kaybetti.[/inlinetweet] 1989 yılında ABD’nin askeri müdahalesi ile devrilen ve ABD’de hapse atılan lider 2011’de Panama’ya iade edildikten sonra cinayet ve yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanarak 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Snapchat’in Kurucusu Evan Spiegel ve Model Miranda Kerr evlendi.[/inlinetweet] Yalnızca 50 özel konuğun davetli olduğu tören, çiftin evlerinin bahçesinde düzenlendi (ve hiçbir sosyal medya paylaşımı yapılmadı!).

Moody’s raporuna göre yaşlanan nüfus sebebiyle işgücünde ve ekonomik gelişimde yavaşlamayla yüzyüze gelen Almanya ve Japonya, bu açığı otomasyon robotlarıyla telafi edecek. Şimdiye kadar uzak ülkelerdeki ucuz işgücünü kullanarak avantaj sağlayan firmaların üretimi kendi sınırlarına çekeceği ancak yerel istihdam yerine (bazen mecburen) robotları kullanması bekleniyor.

Korkulan oldu: [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD Başkanı Donald Trump Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı.[/inlinetweet] Kararın öncesinde Trump’ı bu karardan döndürmek için çabaladığı bilinen SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve Disney’in CEO’su Bob Iger danışmanlıktan istifa etti. Kararın ardından Başkan Donald Trump’ın kendisine oy veren ABD’li vatandaşlara karşı sözünü tuttuğu belirtilirken dünya genelinde büyük bir tepki oluştu. NOT: ABD bu karara rağmen 2020 yılına kadar Paris Anlaşması’ndan çıkamayacak. Bu tarih de Donald Trump’ın yeni dönem seçimine denk geliyor. Yani Dünya için hala bir umut var.

Almanya’da tanıtılan bir robot din adamı, kullanıcılarına manevi açıdan yol göstermeyi hedefliyor. İnsanlara dualar okuyan robot hoca / papaz yapay zekanın gelecekte ibadet alanında alacağı muhtemel rolü inceliyor. Hoca uçmaz, robot uçurur.

Dünyanın gözü Avrupa’daki mülteci krizine odaklanmışken Afrika’da da oldukça ciddi bir kriz yaşanıyor. 2016’da Uganda’ya ulaşan mülteci sayısı aslında Akdeniz yoluyla Avrupa’ya geçenlerin sayısından daha fazlaydı. Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki CREATE laboratuvarı bu duruma dikkat çekmek için 2000-2015 yılları arasında tüm dünyadaki mültecilerin göç yollarını gösteren etkileşimli bir harita oluşturdu.

Harita Afrika, Sri Lanka ve Kolombiya gibi ülkelerde dikkatimizi çekmeden yaşanan göç krizlerini de gözler önüne seriyor.

CrowdJustice adlı kitle fonlama girişimi, vatandaşların rahatsızlık duyduğu konulara karşı dava açmak için maddi güçlerini birleştirmesini sağlıyor. Daha önce Birleşik Krallık’ta Brexit’e karşı mücadele veren kişilere yardım eden şirket (aldığı 2 milyon Dolarlık yatırımın ardından) şimdi de ABD’de hizmet vermeye başladı.

Microsoft o kadar sessiz bir oda inşa etmeyi başardı ki içerideyken kendi kemiklerinizin gıcırtısını duyabiliyorsunuz. XBox ve Hololens gibi cihazların test edilip ayarlarının yapılması için kullanılan ‘yankısız oda’ (anechoic chamber) Guinness tarafından da ‘dünyanın en sessiz odası‘ olarak tescillendi. Bu oda iç içe inşa edilmiş 6 odanın ortasında bulunuyor. Her bir oda 30,5 cm kalınlığında duvarlara sahip böylelikle ses ortadaki odaya yaklaşık 110 desibel daha az ulaşıyor.

“Deneme bir, ‘ki…”

Maker Project Lab isimli Youtube kanalı, Tiny Circuits’in ürettiği ‘dünyanın en küçük arcade oyun makinesini‘ inceledi. Tiny Arcade Kit isimli ürünü 60 Dolar’dan satın alıp birleştirerek oynamanız mümkün.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Mühendis Mike Roberts 50 bin Dolarlık birikimini yeni Twitch kanalı Stock Stream’e emanet etti.[/inlinetweet] Anonim kullanıcıların parasının kaderini belirlemesine izin veren Roberts, bunun borsa üzerinde ‘gerçek parayla oynanan ilk çok oyunculu oyun‘ olduğunu söyledi. Katılımcıların beş dakikada bir sat ya da satın al komutlarını oylamalarıyla ilerleyen oyun, yatırılan paranın yarısı, yani 25 bin Dolar, kaybedilirse kendiliğinden sona eriyor.

Kullanıcılar ‘Roberts’ı lakayt’ bulurken, ciddi yönlendirmeler trol’leri bastırdı.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği