Nazilerin gizli silahları

Hitler'in mühendisleri, 2. Dünya Savaşı sırasında, zamanının çok ötesinde silahlar geliştirmek için çok büyük emekler harcamıştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu ay dünyada, Nazi ordusunun teslim olmasıyla birlikte 2. Dünya Savaşı’nın Avrupa’da sona erişinin 72. yıl dönümü anıldı. Hitler’in mühendisleri, o dönem zamanının çok ötesinde silahlar geliştirmek için çok büyük emekler harcamıştı. Bu silahlardan bazıları Weapons of WWII (2. Dünya Savaşı Silahları) dergisinin 2015 sonbahar sayısında tanıtılmıştı. İşte Nazilerin ölümcül silahlarından bazıları:

Horten Ho 229

Hitler’in gizli silahı olarak anılan Horten Ho 229 bomba uçağı, 900 kilogramın üzerinde savaş ekipmanını, saatte yaklaşık bin km hızla 15 km yüksekliğe çıkarabiliyordu. Çift turbojet motoru, iki bombardıman silahı ve R4M roketleri ile Horton Ho 229 dünyanın ilk hayalet uçağı olarak 1944’te gökyüzüne çıktı.

Raimar ve Walter Horten kardeşler tarafından yarım milyon Mark bedelle geliştirilen uçak pek çok problemle karşılaştığı için çok fazla hizmet veremese de günümüzün gelişmiş hayalet uçaklarına ilham verdi.

Fritz X

Akıllı bombaların atası olarak bilinen Fritz X, 1,5 ton ağırlığında patlayıcıyı, radyo alıcısından gelen komutlara göre yönlendirdiği karmaşık kanat kontrolleri ile hedefe teslim ediyordu. 70 cm kalınlığındaki bir zırhı delip geçebilen bomba, o dönemin tüm uçaksavarlarının menzilinin dışından, 6 km yükseklikten bırakılabiliyordu. Bu gelişmiş bombayı taşıyacak çok fazla uçak olmadığı için Fritz X’in kullanımı sınırlı kaldı.

Goliath

Nazilerin Goliath, ABD askerlerinin Doodlebug (karınca aslanı) adını verdiği bu silah, mini bir tank görünümünde, uzaktan kontrol edilen hareketli bir mayın. Elektrikli ya da benzinli motorlarla çalışabilen silah, 60 ila 100 kg arası ağırlıkta patlayıcı taşıyabiliyor ve bu patlayıcıları düşman saflarına ulaştırmak için kullanılıyordu. Nazilerin ürettiği 7 binin üzerinde Goliath, uzaktan kumandalı silahların da yolunu aralamıştı.

Mines GIF - Find & Share on GIPHY

Messerschmitt Me 163 Komet

1930’ların sonuna doğru Almanlar Messerschmitt Me 163 Komet adlı, saatte bin 125 km hıza ulaşabilen roketli bir jet uçağını geliştirdi. Bu dönemde ABD’nin en hızlı uçakları 700 km hızın üzerine çıkamıyordu. Naziler 300’den fazla Komet üretti ve bunlara 30 mm bombardıman silahları yerleştirdi. Komet’in hızı hem avantaj hem de dezavantaj sağlıyordu. Düşman silahlarından kaçabilecek kadar hızlı hareket eden Komet, aşırı hızlı olduğu için düşman uçaklarıyla da savaşa giremiyordu.

 

Kaynak: Business Insider

Bu ay dünyada, Nazi ordusunun teslim olmasıyla birlikte 2. Dünya Savaşı'nın Avrupa'da sona erişinin 72. yıl dönümü anıldı. Hitler'in mühendisleri, o dönem zamanının çok ötesinde silahlar geliştirmek için çok büyük emekler harcamıştı. Bu silahlardan bazıları Weapons of WWII (2. Dünya Savaşı Silahları) dergisinin 2015 sayısında tanıtılmıştı. Haberimizde bu silahları detaylarıyla inceledik.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği