Yapay zeka dine de el attı

Yapay zekanın size manevi bir yol gösterici olarak hizmet vermesini ister miydiniz? Almanya'da gösterime sunulan robot din adamı bu sorunun yanıtını arıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka insanların fiziksel ve ruhsal sağlığımda her geçen gün daha büyük bir rol oynuyor ancak bu teknolojinin size manevi bir yol gösterici olarak hizmet vermesini ister miydiniz? Almanya’da gösterime sunulan bir robot din adamı, tam olarak bu sorunun yanıtını arıyor. İnsanlara dijital dualar eden robot hoca/papaz yapay zekanın gelecekte ibadet alanında alacağı muhtemel rolü inceliyor.

Robot din adamı, Almanya’nın Wittenberg kasabasında, 1517 yılındaki Reform hareketinin başlangıcını anmak üzere, Hasse ve Nassau Protestan Kilisesi tarafından kurulan bir serginin parçası olarak sergileniyor.

Herkesin hoşuna gitmeyebilir

Kilise, bir robotun insanlara elektronik dualar etmesinin toplumun bazı kesimleri tarafından olumlu karşılanmayacağının farkında olduklarını ancak bu sergiyle, robotlara karşı bakışı ve gelecekteki dini deneyimlerin nasıl değişeceğine dair fikirleri yeniden şekillendirmeyi amaçladıklarını ifade ediyor.

BlessU-2 (Tanrı seni kutsasın-2), bir başı, iki kolu ve bir ışığı bulunuyor. Ziyaretçilerle bir ATM cihazı gibi, göğsünde bulunan ekran aracılığıyla etkileşim kuran robot, kadın ya da erkek sesiyle dua edebiliyor. Ziyaretçiler robotun konuştuğu dili ve dua tarzını değiştirebiliyor. Dileyen ziyaretçi robot din adamından cesaret verici ya da arındırıcı dualar alabiliyor.

Kaynak: New Atlas

Yapay zeka insanların fiziksel ve ruhsal sağlığımda her geçen gün daha büyük bir rol oynuyor ancak bu teknolojinin size manevi bir yol gösterici olarak hizmet vermesini ister miydiniz? Almanya'da gösterime sunulan bir robot din adamı, tam olarak bu sorunun yanıtını arıyor. İnsanlara dijital dualar eden robot hoca/papaz yapay zekanın gelecekte ibadet alanında alacağı muhtemel rolü inceliyor.

2 Yorum

  • Serdar abi biz yapay zeka yı hâlâ bir hakaret olarak kullanıyoruz
    Yapay zeka ancak böyle belli alanlarda uzmanlaşabilir “naaber Nası gidiyor hayat?”desem sapıtır kalır ona da zeka denmez. Yapay zeka hiçbir zaman tam anlamıyla minimum bir zekaya dönüşemez
    4 yaşındaki bir bebeğin zekası en gelişmiş yapay zekadan üstündür yapay zeka yi isim olarak sevmiyorum. Din robotu de alphago robotu de ama insan zekasıyla aşık atma be teknoloji.
    Seviyorum abi seni güzel şeyler buluyorsun
    Yazmış olmak icin yazdım

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği