Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 14

21 - 28 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Gündemin esas sahibi olan siyasetin sazı eline aldığı bir haftayı geride bıraktık aslında. Elimiz işteyken kulağımız erken seçim açıklamalarındaydı. Toplantı öncesi ve sonrası memleket meselelerinin konuşulacağı yeni bir döneme giriyoruz. Yani kendi gündeminizden geri kalmamak için pazarlama iletişimi özetine daha çok ihtiyaç duyacaksınız gibi görünüyor.

Dünyanın en popüler e-posta hizmeti Gmail büyük bir değişim yaşıyor. Bu ayın başlarında sızdırılan bilgiler sayesinde haberdar olduğumuz “e-postayı daha sonra tekrar hatırlatma”, “gizli mod” gibi çeşitli özellikler resmi olarak sunuldu. Ayrıca web versiyonunun görsel tasarımında da büyük değişiklikler göreceğiz. Ancak yenilenen Gmail’in tüm kullanıcılara aynı anda sunulmayacağını belirtelim. Şu ana kadar paylaşılan bilgilerle ilgili olarak elimizde bunlar var.

Gmail ile başlamışken Google’dan devam edelim. Facebook ve Google’ın elindeki verilerimiz hakkında neden endişelenmeliyiz? The Next Web yazarı Abhimanyu Ghoshal, benzer şirketlerin kişisel verilerimize sahip olmasının ne gibi ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken bir yazı paylaştı. Orijinalini burada, çevirimizi de şurada bulabilirsiniz.

Instagram‘a veri yedekleme özelliği geldi. Veri indirme aracı 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ndeki veri taşınabilirliği kuralı için gerekliydi. Ayrıca bu özellik, üçüncü parti uygulamaların bir Instagram kullanıcısının hesabındaki bütün içeriklere erişim sağlamasını engelleyebilir.

Foursquare kendi bünyesinde bir ajans kurduğunu duyurdu. Sixteen by Foursquare adlı ajansın işi markalar için lokasyon bazlı yaratıcı mobil işler çıkarmak olacak. Bu durum, hali hazırda çalıştığı ajanslarla bağlarını koparacağı anlamına gelmiyor, en azından şimdilik.

Snapchat, Spectacles adlı kameralı güneş gözlüğünün en çok şikayet edilen özelliklerinde iyileştirmeler ve değişiklikler yaparak Spectacles 2‘yi 150 Dolar fiyat etiketiyle satışa sundu. Fotoğraf ve video çekme imkanı veren gözlük su altında da kullanılabiliyor.

Snapchat’in gözlüğü kadar havalı olmasa da Volkswagen de oldukça ses getiren bir ‘ürünle’ gündeme geldi. Kaza yapan araçların parçalarından üretilen telefon kılıfı, trafikte telefonla meşgul olunmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Nord DDB (Stockholm) imzalı iş, en az Kuzey Avrupa sinemasından örnekler kadar düşündürücü.

Platformdaki uygunsuz içeriklere dair endişelerinden dolayı yaklaşık bir yıl önce YouTube‘daki reklamlarını durduran P&G bu ambargonun sona erdiğini açıkladı. Tabii artık daha seçici olacakları notu da düşüldü.

Özete başladığımız günden bu yana güzel haberlerle andığımız KFC bu kez minik bir krizle karşımızda. KFC Türkiye’nin “bakması bedava” yazılı afişi önce Twitter‘da sonra da Ekşi Sözlük‘te mevzu oldu. Marka konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı markalar için de hareketli geçti. Neler yapıldığıyla ilgili derlemeyi şurada bulabilirsiniz. Huawei bu vesileyle “Barış Manço ile 7’den 77’ye programındaki çocuklar şimdi ne yapıyor acaba” sorusuna da değinmiş.

Bağımsız reklam ajansı Kramp konkur olayına farklı açıdan bakmayı deniyor. “Sektörde çokça konkur olduğu için hepsine yetişemiyoruz, Kramp olarak biz sizi bekliyoruz” diyen ajans şöyle bir duyuru yaptı:

Doğan Medya Grubu‘nun Demirören’e satılmasının ardından, grup şirketlerinden üst düzey istifa haberlerinin geleceği tahmin ediliyordu, öyle de oldu. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila‘nın istifa ettiği duyuruldu. Bila 1 Mart 2017’de gazetenin başına getirilmişti. Kanal D‘nin ana haber bültenlerini sunan Ahmet Hakan‘ın yerine de NTV‘den bildiğimiz Buket Aydın geçecek. Ahmet Hakan Hürriyet’teki yazılarına devam edecek.

Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve çalışanlarının yargılandığı dava sonuçlandı. Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay‘ın adli kontrol şartıyla tahliye edildiği duruşmada, Atalay dahil pek çok sanığa 2-9 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Marketing Türkiye ve BoomSonar tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Social Media Awards 26 Nisan’da Raffles İstanbul’da yapılan törenle sahiplerini buldu. Gecede büyük ödül, yıl boyunca yaptığı çalışmalar nedeniyle Madame Coco‘ya verildi. Detaylar ve sıralı tam liste şurada.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nün düzenlediği Şantiyege İstanbul’dan değerli konukları ağırladı. Öğrenci etkinlikleri güzeldir, İstanbul dışındakiler daha da güzeldir.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) Anadolu Buluşmaları kapsamında Afyonkarahisar‘daydı. 27 Nisan’da yapılan etkinlik; “Yeni Nesil İletişim”, “Afyonkarahisar’da Alternatif Turizm”, “Gastronomi” gibi başlıklar altındaki oturumlarda reklam, halkla ilişkiler ve medya dünyasından isimleri ağırladı.

Yaklaşan etkinliklere bakalım. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü tarafından düzenlenen İyi Fikir reklam yarışması başvuru almaya başladı. İletişim ve reklamcılık alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilere yönelik yarışmanın son başvuru tarihi 9 Mayıs. Yarışmaya Alametifarika reklam ajansı da katkıda bulunuyor.

Güven temasıyla düzenlenecek olan Digital Age Summit 8 Mayıs’ta, Four Seasons Bosphorus İstanbul’da. Yerli ve yabancı pek çok uzman ismin konuşmacı olarak katılacağı etkinliğin detaylı program şurada.

6 haftalık bir maraton olan DigitalTalks İlkbahar’18 2 Mayıs’ta başlıyor. İlk buluşmanın konukları Thaat’s It Kurucusu Haluk Sicimoğlu, Promoqube Kurucu Ortağı Özgür Alaz ve Türkiye İş Bankası Pazarlama İletişimi Birim Müdürü Seçil Ünlüsoy olacak. 19.30’da İş Bankası Kuleleri’nde başlayacak olan etkinliğe dair detaylar da burada.

Bigumigu‘nun Atölye iş birliğiyle düzenlediği Yeni Yaratıcılar etkinlik serisinin yeni konuğu karikatürist, çizer Emrah Ablak. Mizah dergilerindeki eserlerinin yanı sıra Instagram’da başladığı karikafilm serisiyle de gönüllerde taht kuran Ablak 8 Mayıs’ta Atölye’de olacak.

#karikafilm #michaeljackson #billiejean

A post shared by Emrah Ablak (@emrahablak) on

“Ne güzel böyle pazarlama dünyası filan, ben de yazsam ya” diyen üniversite öğrencileri varsa Pazarlamasyon‘un stajyer editör ilanına bi’ göz atabilir.

Son maddede madem öğrencilere hitap ettik, bir saatini Serdar Erener‘in samimi bir konuşmasıyla değerlendirmek isteyenler olur belki:

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği