Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 46

1-8 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Aralık ayı demek hemen her alanda ‘yılın enlerinin’ duyurulduğu dönem demek aynı zamanda. Konu ilginizi çekiyorsa şimdiye kadar açıklananları aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

MediaCat bu yıl da reklam sektöründen farklı isimlere 2018’in en yaratıcı işlerini soruyor. Publicis İstanbul Kreatif Direktörü Duygu Yegül’e göre İKSV’nin Rafineri imzalı bu reklamı da yılın en iyilerinden biri:

Geçen haftaki özette J. Walter Thompson’ın hazırladığı, 2019’da görmemiz muhtemel trendlere odaklanan Future 100 raporundan bahsetmiştik. J. Walter Thompson Strateji Direktörü Berkant Avcı bu rapordan öne çıkan 10 başlığı yorumladı. Kısa bir bölüm: “Sosyal medyanın halet-i ruhiyemize etkileri aşikâr. Hal böyle olunca, sosyal medyanın insanlar üzerinde yarattığı olumsuzluklar, markaların sorumluluk alanına girmeye başlıyor.”

Google ve Facebook gibi teknoloji devleri, reklam pastasından aldıkları payı günden güne artırarak geleneksel medyaya ‘darbe vuruyor’. Ancak dijitalleşmenin bayrağını taşıyan bu şirketler kendi işlerini tanıtmak için yine gazetelere başvuruyor. Bunu ironi olarak değerlendiren New York Times yöneticilerinden Meredith Kopit Levien’e göre esas mesele prestij ve dijital mecraların bu prestiji yakalamaları için epeyce zaman geçmesi gerekiyor.

Yine önceki özetlerde bahsi geçen “köşe yazarları markalı içeriklere dahil olmalı mı” tartışması Journo’da ele alınmış. Gazetecinin görevinin kurgunun içinde değil gerçeklerin tam ortasında yer almak olduğunu savunanlar da var, “dünya o tarafa gidiyor” diyenler de.

Doğuş Yayın Grubu’nda Aclan Acar’dan boşalan CEO’luk görevini Nafiz Karadere’nin üstleneceği açıklandı. Karadere halihazırda grubun pek çok kurumunun yönetim kurulu başkanlıklarını veya yönetim kurulu üyeliklerini yürütüyor.

Bu özete pek çok kez konu olan Unilever CMO’su Keith Weed Mayıs 2019’da emekli olacağını duyurdu. Unilever’e 1983’te katılan Weed 2010’dan beri bu görevdeydi. Kendisini sektöre ‘ayar çektiği’ çıkışlarıyla hatırlayacağız.

Payless adlı bir ayakkabı markası adını gelecek yıllardaki pazarlama sunumlarına kazıyacak bir işe imza attı. Ürettiği ayakkabıları ortalama 20 Dolar’a satan bütçe dostu marka, önce ismini Palessi olarak değiştirdi. Bu isimle Los Angeles’ta lüks bir AVM’de mağaza açtı ve 20 Dolar’lık ayakkabılarına 200-600 Dolar’lık etiketler yapıştırdı. Yeni kimliğine uygun bir de Instagram hesabı açan marka 80 kadar ‘fenomenin’ davetli olduğu bir açılış kokteyli düzenledi. Ayakkabılar yeni fiyatları üzerinden peynir ekmek gibi satıldı tabii.

Moda dünyasının (hatta televizyon dünyasının) en büyük ‘olaylarından’ biri olan Victoria’s Secret Fashion Show’un izlenme oranları düşmeye devam ediyor. Aşağıdaki tabloyu televizyona olan ilginin azalmasına bağlayıp “bir de sosyal medya etkileşimlerini görelim hele” diyebiliriz ama tek mesele bu değil. Özellikle son bir yılda şiddeti artan “bedenimle mutluyum” temalı hareketler, iç çamaşırına atfedilen bu değerin abartılı olduğunu savunarak atağa geçen rakip markalar derken geçtiğimiz ay bir de trans ve büyük model tartışmaları yaşanmıştı. Mevcut çizgisinden sapmayacağını vurgulayan Victoria’s Secret Kreatif Direktörü Ed Razek markayı önemli bir krizin içine itmişti. Yoksa “zamanın ruhunu okuyamayan markalar çöküşü yaşayacaktır” temalı sunumlara meze mi olacak koca marka?

Okunacak bir şeyler arayışında olan varsa İçerikBulutu tarafından hazırlanan “2019’da Dijital Pazarlama Dünyası Neleri Konuşacak?” başlıklı dosyaya göz atabilir. Webrazzi’de de Apple reklamlarından çıkarılacak 40 ders var.

Etkinlik haberleriyle bitirelim:

  • Marketing Türkiye tarafından 16-17 Ocak 2019 tarihlerinde Nonstop Zula Espor Merkezi’nde düzenlenecek olan Esports.con için bilet satışları başladı.
  • IAB Türkiye tarafından gerçekleştirilen ve dijital pazarlama iletişimi alanındaki çalışmaları ödüllendiren Mixx Awards için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 2019.
  • Muratbey, Uşak Üniversitesi iş birliğiyle öğrencilere yönelik bir reklam yarışması düzenliyor. “Muratbey Burgu ile Reklam Zamanı” adlı yarışma için öğrenciler reklam fikri, slogan, kampanya ana görseli ve etkinlik planlamasını içeren bir reklam kampanyası hazırlayacak. Katılım için son tarih 15 Ocak 2019.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği