Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 30

11 - 18 Ağustos 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

ABD ve Türkiye arasındaki gerilim malum. İleride “Rahip Brunson Krizi” olarak anılacak olan dönem pek çok markayı da doğrudan veya dolaylı şekilde etkiliyor. Trump yönetiminin Türkiye’den yapılan çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi koyma kararı benzer bir yaptırımla yanıt buldu. Onun da ötesinde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Amerikan elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, kendi ülkemizde Venüs var” ifadeleri kullanıldı. Türk Hava Yolları ve Türk Telekom’un başını çektiği ABD merkezli mecralara reklam vermeme kararı da çokça konuşulan hareketlerden biri oldu.

Konudan bağımsız olarak, ABD Başkanı Trump’ın ‘halk düşmanları’ şeklinde yaftaladığı Amerikan gazeteleri bir kampanya başlattı. Boston Globe’un çağrısıyla harekete geçen 350 kuruluş suçlamalara karşı birleşerek ‘biz halkız’ dedi. New York Times da okurlarına yerel gazetelere abone olma çağrısı yaptı.

Campaign Türkiye yeni sayısında ekonomik durgunluk dönemlerinde reklam ve yaratıcılığın rolünü kapağa taşıdı. Dosyada görüşüne yer verilen isimlerden biri de Fayda Ajans Başkanı Ateş İlyas Başsoy. “Bu ülkenin krizsiz yılı geçmedidiyen Başsoy’a göre ekonomik kriz günlerinde sağlam duran ve halka olumlu duygular gönderen markalar uzun vadede kârlı çıkıyor. Şu kısım da dikkate değer: “Kriz dönemlerinde bazı ajanslar batıyor. Bu yüzden bazı ajanslar da personel azaltıyor ve maaşları geri çekiyor. Reklam bir abartı sanatı olduğu için ekonomik bir meltem esintisi ajans çalışanlarına fırtına olarak yansıyor.Alametifarika imzalı kapak da şöyle:

Önceki özetlerde prezervatif markası Durex’in İngiltere’de bazı ürünlerini ‘patlama şüphesiyle’ geri çağırdığından bahsetmiştik. Marka hafta içinde yaptığı açıklamada aynı gerekçeyle Türkiye’de ‘sınırlı toplama’ yapılacağını duyurdu. Rakibi Okey de doğal olarak bu meseleye değinme ihtiyacı hissetti.

Akıllı telefon üreticisi Xiaomi‘ni Türkiye’ye ‘resmen’ geleceği konuşuluyordu. Bu geliş, hafta içi yapılan basın toplantısıyla resmiyete bindi. Markanın yetkili distribütörü olan Evofone, önümüzdeki iki ayda İstanbul’da iki Mi Shop‘un da hizmete gireceğini duyurdu. Etkinlikte Xiaomi’nin nasıl telaffuz edildiğine dair sorular da ilk elden yanıtlanmış oldu: Şayomi.

5-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Brand Week İstanbul‘un konuşmacıları da yavaş yavaş duyuruluyor. Onlardan biri de Dentsu‘da ‘creative technologiest’ unvanıyla görev yapan Kyoko Yonezawa. MediaCat etkinlik öncesinde kendisiyle küçük bir röportaj yapmış. Oradan bir bölüm: “Sektörde yapay zeka ve dronlara çok fazla ilgi var. Birkaç yıl önce de ‘big data’ çok popülerdi. Bence yapacağımız hata, tek bir teknolojiye bağlı kalmak olur. Yapılması gereken, ürüne bakarak kendi teknolojinizi çözümün odağına koymaktır.

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından 37’ncisi gerçekleştirilecek olan Grafik Tasarım Sergisi Yarışması‘na başvurular başladı. Yılın en iyi işlerini ödüllendiren sergi için erken başvuru için son gün 7 Eylül. Başvurular 21 Eylül’e kadar devam edecek. Toplamda 45 ödülün verileceği ödül töreninin ardından eserler 11 Aralık’a kadar Mimarlar Odası’nın Karaköy’deki binasında sergilenecek.

Bir başvuru haberi daha var. Ülkenin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği Deloitte Türkiye Teknoloji Fast 50‘nin başvuruları başladı.

Reklamcı Gökhan Yücel‘in girişimleriyle hayata geçen Anatolian Rock Revival Project‘e SXSW 2019 yolları göründü. Tabii o yola çıkabilmesi için biraz yardıma ihtiyacı var. Festivalin oylama sisteminde yüksek puan alabilirse cümle aleme bu projeyi ve kendi müziğimizi anlatabilme imkanı doğacak. Bunun için de 30 Ağustos’a kadar şuradan kayıt olup oylamak yeterli.

İçeriğin krallığı hala devam ediyor mu, bilmiyorum ama içeriğin kimler tarafından nasıl paylaşıldığı konusu önemini koruyor. Şurada bununla ilgili dikkate değer birkaç istatistik ve yorum var.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği