Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 55

2 - 9 Şubat 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti ile hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Moda devi Gucci ABD’de siyahları aşağılayan maskelere benzetildiği için tepki çeken kazağını satıştan kaldırdı ve sosyal medya hesaplarından bir özür yazısı paylaştı. Marka, ‘kara surat’ (black face) akımını özendirmekle suçlanmıştı. Bu akımı benimseyen beyaz tiyatrocular Afrika kökenli Amerikalıları taklit etmek için yüzlerini siyaha boyuyor ve maske takıyordu.

Spor giyim markası Reebok da Rusya’da benzer bir kriz yaşadı. Reebok Rusya, markanın dünya genelinde kullandığı “Güçlü olduğun için asla özür dileme” sloganı yerine “Erkek onayı için diken üstünde oturmaktansa erkeklerin suratına otur” sloganını kullanmayı tercih edince tepkilerle karşılaştı. Tepkilerin ardın da söz konusu görseller sosyal medya hesaplarından kaldırıldı.

Coca-Cola ve Delta Hava Yolları da adeta bir iletişim krizi yaratmak için iş birliği yaptı. İkili, uçaktaki yolculara, numaralarını başka yolcularla paylaşmalarını teşvik eden peçeteler dağıtarak çöpçatanlığa girişti. Bu romantik komedi filminden fırlamış gibi duran girişim, yolcuların sosyal medyadan tepkilerini paylaşmasıyla son buldu. İki marka da yolculardan özür diledi.

Kiralama ve abonelik sisteminin yükselişi malum. Bu akımda yerini alan markalardan biri de Ikea oldu. Ikea, İsviçre’de masa ve sandalye gibi ürünleri kiralayacağı bir modeli test edecek. Başarılı olunması durumunda bu yöntemin dünya geneline yayılması bekleniyor.

Toyota da Japonya’da Kinto adında bir abonelik programı sunuyor. Aboneler ayda 420 ila 1630 Dolar arası ödeme ile Toyota ve Lexus araçları kullanabilecek.

Market siparişlerini kuryeyle teslim ederek kendi iş modelini yaratan Getir bu kez yemek siparişi servisini hayata geçiriyor. Şimdilik sadece İstanbul’un Anadolu yakasında kullanıma sunulan GetirYemek yine şimdilik sadece Android uygulaması için aktif durumda. Konunun ‘karşı tarafında’ yer alan Yemeksepeti de market ürünleri operasyonunu başlatmaya hazırlanıyor. Bunu Twitter fenomenlerinin coşkulu paylaşımlarından anlıyoruz.

Salı günü Uzunçayır metrobüs durağında beliren bir astronot internet gündemini epey meşgul etti. Hangi markanın işi olduğu merak edilirken, astronotu Yeşilay sahiplendi. Dernek, bugünü işaret eden bir paylaşım yapmıştı. Bugün de sigara içicilerine yönelik şu video geldi:

Geçen haftaki özette Türk Hava Yolları’nın Super Bowl için Ridley Scott’a reklam filmi çektirdiğinden bahsetmiştik. O reklamın uzun versiyonu olan “The Journey” adlı kısa film yayınlandı:

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye turizm markasının halkla ilişkiler faaliyetleri için Ogilvy İstanbul ile anlaştı.

Publicis Groupe Türkiye Publicis İstanbul Yönetici Kreatif Direktörü Can Faga’nın 5 Şubat itibarıyla grubun tüm yaratıcı ajanslarından sorumlu yönetici kreatif direktörü olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz Kasım ayında, WPP ajansları olan JWT ve Wunderman’ın birleşeceği duyurulmuştu. O birleşmenin detayla belli oldu. Wunderman Thompson adıyla yola devam edecek olan yeni yapı, kreatif, veri ve teknoloji ajansı olarak hizmet verecek.

TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nın duyurusuyla bu haftayı bitirelim:

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği