Ikea kiralama modelini test ediyor

Financial Times tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre Ikea İsviçre’de sandalye, masa hatta bütün mutfak gibi ürünleri kiralamayı deneyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Financial Times tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre Ikea İsviçre’de sandalye, masa hatta bütün mutfak gibi ürünleri kiralamayı deneyecek. Bu ay içinde başlaması beklenen girişim, mobilya abonelik programı için bir deneme görevi görecek. Şirket gelecekte bu modeli daha geniş bir ölçekte hatta belki uluslararası bir sistemde denemeyi planlıyor.

Şimdilik girişim Netflix’ten çok uzun süreli araç kiralamaya benziyor. İnsanlar mobilyaları belirli bir süre boyunca kullanma hakkı için kira ödeyecek. Kiralama süresi sona erdiğinde mobilyayı iade etmek gerekiyor. Dilerseniz başka bir mobilyayı da kiralayabilirsiniz. Ikea kiralamadan gelen ürünleri yeniden düzenleyerek satışa sunacak. Şirketin Birleşik Krallık’ta kullanılmış mobilyaları yeniden düzenleyip sattığı bir sistemi bulunuyor.

Amaç geliri artırmaktan ziyade doğayı korumak

Abonelik tabanlı programlar yazılımdan, müziğe ve otomobile kadar birçok farklı endüstride yaygın durumda. Bu model şirketlere düzenli bir gelir imkanı sunuyor. Ikea ise asıl amacının düzenli gelir elde etmek değil döngüsel ekonomiye katkıda bulunarak doğayı korumak olduğunu belirtiyor. Döngüsel ekonomi, ürünlerin ilk kullanım sürelerinin ardından yeniden düzenlenerek ikinci hatta üçüncü kez satışa sunulabilmesini amaçlıyor.

En son ölçümlerde Ikea, tüm dünyada üretilen kerestenin yüzde 1’ini kullanıyordu. Bu, Ikea’nın kereste tüketiminin birçok ülkeden daha fazla olduğu anlamına geliyor. Şirket bu yüzden ürünlerinin kullanılıp atılmamasını; ikinci kez kullanılabilir halde müşterilere sunulmasını amaçlıyor. Ancak mobilyayı satın almak yerine kiralamak çok da karlı olmayabilir. Sonuçta hiçbir zaman sahip olmadığınız bir şeye uzun bir süre boyunca para ödüyor olacaksınız. Düşük bir miktar ödeyerek mutfağınızı yenileme fikri kulağa cazip gelebilir ama gerçekten sizin olmayan bir mutfağı kullanmak ister miydiniz?

Ikea’nın hem kiralama fikri gibi doğa dostu olan hem de ürünlere kalıcı olarak sahip olmanızı sağlayan bir başka girişimi daha bulunuyor. Bu girişim müşterilerin artık üretimden kaldırılmış Ikea ürünlerini alıp, eski Ikea ürünlerini kendi başlarına tamir etmesini öngörüyor. Neticede amaç, yeniden kullanılabilecek mobilyaların çöp gibi atılmasını engellemek.

Kaynak: Fast Company

Financial Times tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre Ikea İsviçre’de sandalye, masa hatta bütün mutfak gibi ürünleri kiralamayı deneyecek. Bu ay içinde başlaması beklenen girişim, mobilya abonelik programı için bir deneme görevi görecek. Şirket gelecekte bu modeli daha geniş bir ölçekte hatta belki uluslararası bir sistemde denemeyi planlıyor.2 yanıt

  1. İsmail avatarı
    İsmail

    Möbleli ev dönemi başlayabilir. Gayri menkulu bu boyutta değerlendirme yaygınlaşıyor. Eşya kiralamak çok zor, riskli ve kazançsız. İkinci el sektörü gayet ekonomik. İyi akşamlar. Sevgiyle kalın.

Yorumunuz: