Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 56

9-16 Şubat 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti ile hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Bir Sevgililer Günü’nü daha geride bıraktık. Markalar, diğer özel günlerde olduğu gibi 14 Şubat’ta da insanların gönlüne ve cebine girme gayretindeydi. Markaların Sevgililer Günü paylaşımlarının bir derlemesini Campaign’de bulabilirsiniz.

Marketing Türkiye ise meseleye farklı yönden bakmış. Evet, pek çok marka bu özel günde sevgiliyi değil sevgiyi merkeze almaya başladı.

Kadıköy Belediyesi de bugünü farklı yorumlayarak Satın Alma Sahiplen kampanyasına dikkat çekti.

Kirli konuşmalarıyla bildiğimiz Kalt ekibi de Yemeksepeti’nin Sevgililer Günü kampanyasında karşımıza çıktı.

Yemeksepeti, sevgili demişken de Mesut Süre İle İlişki Testi’ne göz atılabilir:

Migros, anında teslimat servisini duyurdu. iOS ve Android desteği bulunan Migros Hemen adlı uygulama şimdilik sadece İstanbul’un Ataşehir bölgesinde kullanımda. Servisin teslimat ücreti 5,90 TL. Minimum paket tutarı ise 30 TL.

Moda devi Gucci’yi geçen haftaki özette kazak skandalıyla anmıştık. Marka bu kez de 870 Dolar’dan (yaklaşık 4 bin 600 TL) satışa çıkardığı kirli spor ayakkabılarla gündemde. Model yine farklı tepkiler aldı. Eskitilmiş, kirletilmiş ayakkabıya o kadar para verilmeyeceğini söyleyenler de oldu, “pazarlama budur” deyip geçenler de.

İnternet kullanımını azaltmak bu yılın en çok konuşulacak akımlarından biri, malum. İsveçli bir sigorta şirketi için geliştirilen; evdeki Wi-Fi ağına ve ağdaki tüm cihazlara bağlanan Skärmfri (Ekransız / Screenfree) adlı lamba, 4 kişilik bir ailenin ekran kullanımını 2 saatle sınırlandırmayı amaçlıyor. Zaman sınırı aşıldığında kızararak uyarı veren lamba şimdi Göteborg’daki Bellora adlı bir otelde hizmete sunulduCheck Out Suite adını verilen odada konaklayan misafirler, çevrimiçi kaldıkları süre kadar ekstra ücret ödüyor.

Cereyan Medya ve GfK tarafından yapılan araştırmaya dayanarak hazırlanan Sosyal Medya Kullanımı ve Influencer’ların Etkisi başlıklı rapor yayınlandı (pdf).

  • Araştırmaya dahil edilen her 10 kişiden 8’inin herhangi bir sosyal medya hesabı var.
  • Sosyal medya hesabı olanların yüzde 91’i Facebook üyesi.
  • Hesabı olanlar günde ortalama 4 saati sosyal medyada geçiriyor.
  • Sosyal medya hesaplarını fotoğraf paylaşmak için kullananların oranı yüzde 88. “Takip ettiğim kişilerin paylaşımlarına bakmak için” cevabını verenlerin oranı yüzde 79.
  • “Sosyal medyada takip ettiğiniz influencer’lar var mı?” sorusuna evet cevabı verenlerin oranı yüzde 28. Influencer’ların tanıttığı veya kullandığı ürün ve hizmetleri satın aldığını söyleyenlerin oranı da yine yüzde 28.
  • Influencer’ların en etkili olduğu alanların başında giyim, ayakkabı & çanta ve kozmetik geliyor.

Digital Age büyük firmaların global birimlerinde görev alan 3 isme Türk yöneticilere olan ilginin nedenlerini sorduğu bir dosya hazırladı. Skyscanner Kıdemli Büyüme Müdürü Emre Güney’in verdiği cevap ilginç: “İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar, pazar şartları, değişen teknoloji, büyüyen/küçülen organizasyon yapıları gibi pek çok parametre muhasebeden, pazarlamaya insan kaynaklarından iş geliştirmeye kadar pek çok ana alanda yetkinliklerimizin güçlenmesini sağlıyor. Hal böyle olunca bir dikeyde uzmanlaşmış diğer kişilere kıyasla çok daha geniş bir bilgi seviyesine sahip bir geçmişe sahip oluyorsunuz.”

Son olarak TBWA/Media Arts Lab Başkanı sıfatıyla görev yapan ve alanının efsanelerinden sayılan Lee Clow emeklilik kararı aldığını açıkladı. 75 yaşındaki Clow, bazı sosyal sorumluluk projelerinde yer alacak ve kişisel film projesine odaklanacak.

Çevrimiçi PR servisi BültenGönder.in B2Press adını alarak globale açıldı. 2016’da kurulan servis, 20’den fazla ülkede basın bülteni yazımı, dağıtımı, özel haber röportaj çalışmaları, medya satın alma ve raporlama hizmetleri sunacak.

Pazarlamasyon tarafından düzenlenen ve pazarlama konusunda faydalanılan teknolojileri ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımını ödüllendirmeyi amaçlayan MarTech Awards 2019’un jüri üyeleri açıklandı. Ödül töreni 25 Nisan, başvuru için son gün 1 Mart.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği